05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Veronika a Mirek ve svém venkovském domě vychovávají celkem šest dětí. Jedna dcera a dva synové jsou jejich vlastní, tři dcery jsou v pěstounské péči. Každé z přijatých i vlastních dětí je individualita, kterou rodiče milují a respektují. Rodina je v kontaktu také s biologickou babičkou sester Báry a Gábinky a dokonce i s Katčinou biologickou matkou závislou na drogách, které podali pomocnou ruku, když neměla žádné bydlení ani práci.
Je agrese vrozená, nebo odpozorovaná? Touto otázkou se zabývali američtí výzkumníci, kteří provedli experiment s dětmi od 3 do 6 let. Co výzkum ukázal? Kdo nebo co byl "Bobo doll"? Bylo agresivní chování rozdílné u chlapců a dívek? A byl vůbec tento výzkum proveden správně? To vše se dozvíte ve videu.
V poslední době významně narůstá počet dětských sebevražd, sebevražedných pokusů a případů sebepoškozování. Jako nejčastější příčinu psychologové uvádějí deprese. Ty se u dětí projevují odlišným způsobem, a i proto možná nebývají včas odhaleny. Mezi děti, které neunesly tíhu života, patří i Filip a Julinka. Filip se nevyrovnal se svojí homosexualitou a Julinka se školní šikanou. Kristýna si zase dlouhá léta ubližovala, pokusy o sebevraždu jí ale naštěstí nevyšly.
Psychózy mají tendenci se vracet, tento jev označujeme jako relaps onemocnění. Cílem léčby je udělat vše pro to, aby tento relaps nenastal. Ve videoukázce se dozvíme o zajímavém českém vynálezu: Systému ITAREPS, který s použitím informačních technologií dokáže předvídat zhoršení stavu u psychotických pacientů, a tím zabránit vysokému počtu hospitalizací.
Je genderově vyvážené vyjadřování utopie? Jazykovědci představují příklady jak z českého prostředí, tak zahraniční inspiraci genderové korektnosti. Nelze však opomenout, že jazyk je sociální konstrukt a ovlivňujeme ho zejména my, mluvčí.
Informace se dají použít jako zbraň a správně vedené informační operace umí ovlivnit vnímání a chování lidí. Nástrojem bývají plánované komunikační akce a kampaně, které mají za úkol jednoduše a často podprahově působit na lidské emoce a díky tomu pokřivit realitu v něčí prospěch. Příkladem z nedávné historie je např. kampaň proti vybudování amerického radaru v Brdech, na níž se dá dobře ukázat, že emoce jsou silnější než argumenty.
Zdvižený prostředníček je univerzální gesto, kterému dnes připisujeme jasný význam. Nezájem, urážka, prostě odmítnutí. Význam tzv. fakáče v antickém Řecku byl ale původně úplně jiný. Video poodhalí, co v té době zdvižený prostředníček znamenal a jak se gesto rozšířilo daleko za hranice antického Řecka.
Mája, Nessa a Lukáš mluví o střeleckém útoku, který se odehrál na jejich škole, v televizním vysílání. Přišli jen popsat své pocity, nebo obvinit společnost z toho, jaký tlak na mladé lidi vytváří? A jaké nároky si na sebe vytváří hlavní postavy samy? Zapadnout, být milovaný a sledovaný. Někteří se pokusí žít i bez toho.
Vhodné oslovení je základem každé úspěšné společenské konverzace. Zlaté pravidlo říká, že oslovujeme vždy tak, jak si to dotyčná osoba přeje, tedy například jak se nám sama představí. Kromě toho nám však mohou pomoci obecná pravidla, která by měl každý znát: jak oslovovat ženy nebo neznámé osoby, jak používat akademické tituly nebo kdo komu nabízí tykání.
Pořad o tom, jak komunikovat se zdravotně postiženým, který neovládá ani nohy, ani ruce a nemůže mluvit. Jak takovým lidem pomoci, aby mohli komunikovat?
Rob, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se chystá zpátky do školy. Stejně jako střelec Tonda. Větší pozornost na sebe ovšem strhne Lukáš, který už ví, co chce udělat a všem říct. Přinese jeho přiznání ohledně sexuální orientace happy end?
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.