05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Masmédia neboli masová média jsou sdělovací prostředky, které oslovují velké množství příjemců. Řadí se mezi ně televize, noviny, rozhlas a internet. Informace, které jsou v nich uveřejněné, je potřeba vždy dobře ověřit z více zdrojů. Bulváru, dezinformacím a fake news člověk snadno naletí. Své o tom ví Sára a její rodina. Co je pravdy na tom, že v jejich městě řádí obří krvelačný králík?
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje jednání Terezy se zástupci nakladatelství o propagaci její knihy, v níž otevřeně popisuje trauma ze znásilnění. Tereza čelí morálnímu dilematu: má se řídit strategií nakladatelství a veřejně vystoupit jako oběť sexuálního násilí, aby podpořila úspěch knihy? Nebo má odmítnout medializaci svého příběhu a riskovat, že její svědectví nebude bráno vážně a kniha zapadne?
Tereza se po pěti letech rozhodne otevřít a zveřejnit své trauma prostřednictvím knihy, kterou píše. Po maturitním plese ji znásilnil spolužák David. Ten si však tento čin zpočátku vůbec nepřipouští... A jak na celou situaci zareaguje Terezina matka poté, co se jí Tereza svěří s dlouho skrývaným traumatem? Je v tomto případě zametání pod koberec tou správnou a žádoucí odezvou? Ukázka z minisérie Pět let České televize.
„Stalker jako zhrzený ctitel; znásilnění jako nepodařený silvestr" a dalším příkladům necitlivých titulků a novinářských selhání se věnuje reportáž pořadu Newsroom ČT24 (2023). Odborníci z různých oblastí vysvětlí, proč je pro vyznění celé situace zcela zásadní volba slov v titulku nebo volba ilustrační fotky k článku.
Čtete horoskopy? Věříte jim? Zjistěte, kde se tento fenomén vzal a proč předpovědi z horoskopů až podezřele často vychází. Klíč spočívá v naší vlastní sebestřednosti, ač je astrologie stará jako sám Babylon.
Jaké jsou zásadní výzvy a překážky jazykového ukotvení mluvy translidí nebo toho, když o nich mluví ostatní? Sehrává roli, zda se vyjadřujeme v češtině či angličtině? Na tyto a další otázky odpovídá jazykovědec a zástupci neziskové organizace podporující translidi.
Příběh ženy, která kvůli závislosti na alkoholu a lécích padá z vyšších pater na naprosté dno, ze kterého se snaží opět odrazit. Podaří se jí to? Paní Helenka se po léčbě snaží přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou a aktivně se doléčuje.
Co si o sobě myslí tlumočnice do znakového jazyka, jaká je máma? A jaké vlastní chyby vidí téměř na konci sedmileté rodičovské dovolené? Sebereflektivní povídání o dětech, přípravě na ně, prožívání šestinedělí a samozřejmě mateřství.
Co musíme udělat, abychom zvládli zdolat námitky druhých a prosadili svůj názor? S technikami přesvědčování, které se nám mohou hodit nejen v pracovním, ale i osobním životě, nás s využitím hraných scének seznámí Miroslav Táborský.
Na začátku našeho poznání je vždy nějaká otázka. Otázka je silný a mocný nástroj. Je základem jedné psychologické techniky – koučování. Otázky jsou nedílnou součástí komunikace. Druhy otázek i způsoby jejich kladení představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
V českém prostředí není zcela obvyklé, aby prezident republiky pronášel projev při příležitosti velikonočních svátků. Proto je přinejmenším zajímavé zhlédnout, jak si s tímto tématem poradil prezident Miloš Zeman na jaře 2020.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku lidová říkadla a rozpočítadla. Když si je pozorně přečteme, snadno k nim dokážeme přiřadit správný obrázek. Dozvíme se také, kdy asi děti daná říkadla vymýšlely. Na závěr si zahrajeme hru Pešek.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.