05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Pravidla pro představování ve společnosti nejsou zrovna jednoduchá a je potřeba se naučit, kdo má přednost: zda žena, muž, výše postavený, níže postavený, mladší nebo starší osoba. Čím větší a různorodější skupina, tím je situace složitější. I samotné představování má své zvyklosti a často nestačí říci jen jméno. Na druhou stranu někdy může být představování se jiným lidem vyloženě nevhodné.
V roce 2016 pan Radoslav Banga při udílení cen Český slavík na protest proti umístění skupiny Ortel nejprve odešel ze sálu a později na svém facebookovém profilu vysvětlil své nesouhlasné stanovisko. V reakci na to mu mnozí uživatelé sociální sítě začali rasisticky nadávat a vyhrožovat. Video hodnotí výsledek soudního řízení s jedním z nich, panem Pavlem Pencákem. Je správné, že mohou být lidé souzeni za své příspěvky na sociálních sítích? Nebo se jedná o nepřípustné zasahování do svobody slova?
Znakový jazyk slouží k běžnému dorozumívání s neslyšícími osobami. Šikovní slyšící tlumočníci však umějí pomocí něj vyjádřit dokonce i hudbu.
„Myslíte si, že by se obsah sociálních sítí měl nějak regulovat?“ To je otázka nejen pro odborníky, ale i žákovské publikum. Mluvčí se ve videu zamýšlí nad nenávistnými komentáři na sociálních sítích i svobodou slova ve virtuálním prostoru.
V ČR je podle odhadů až 100 tisíc autistů, přičemž počet dětí s diagnózou autismu stále roste. V zahraničí je k jejich léčbě úspěšně používána metoda Aplikované Behaviorální Analýzy. V Česku taková péče standardně poskytována není, proto někteří rodiče iniciovali založení České odborné společnosti ABA. Děti se při terapii učí spolupracovat a komunikovat, rozvíjí se jejich inteligence a sociální dovednosti. Ukázka přibližuje problémy rodin s autisty a názorně předvede některé postupy ABA.
Afghánistán je země s naprosto odlišným kulturním prostředím, proto je pro vojáky, kteří jsou zde nasazeni, velmi důležitá příprava a následná aklimatizace. Češi právě v tomto obzvláště vynikají, umějí si dobře osvojit místní zvyky a obyčeje a mají velkou schopnost improvizace. Zvládnou se vcítit do myšlení druhých, což je předpokladem úspěšné komunikace a navázání vztahu. I díky tomu jsou čeští vojáci nejen z mentorovacích týmů mezi Afghánci tak oblíbení.
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Američtí vědci D. Dunning a J. Kruger přišli v roce 1999 s výsledky výzkumu souvislosti schopností a sebevědomí člověka. Toho, co zjistili, jste si jistě všimli u mnoha lidí kolem sebe: Čím méně toho víme, tím více máme tendenci své znalosti přeceňovat. Vzdělání je jedinou cestou, jak se z pasti Dunning-Krugerova efektu dostat.
Nad rodičovstvím a rodičovskou dovolenou se zamýšlí dva otcové z umělecké branže, dokumentarista a básník. Co je vedlo k tomu odejít na rodičovskou dovolenou? A doporučili by to mužům? Jaké svatební a otcovské rady dostali? Aplikují některé z nich? A platí podle nich okřídlené "jedno dítě, žádné dítě"?
Inkluze neboli společné vzdělávání probíhá i na úrovni žáků cizinců a žáků s odlišným mateřským jazykem. Jak pohlížejí žáci na skutečnost, že jejich spolužák pochází z ciziny? Přináší přítomnost žáka cizince nějaké obohacení pro život ve třídě? Co naopak znamenal příchod do České republiky pro samotné žáky cizince? Museli se potýkat při nástupu do školy s jazykovou bariérou? A co je pro ně v češtině nejtěžší? O zajímavé zkušenosti se podělí i učitelé, kteří jsou sami cizinci.
Člověk je veden vrozenou schopností a touhou postarat se o nově narozené či nezaopatřené mládě. Instinktivně pečujeme o své děti, ale i o děti cizí. Na základě vědeckých studií ovšem bohužel zjišťujeme, že jsou-li si rodiče vědomi, že potomek není jejich vlastní, častěji na takovém dítěti páchají násilí. Psychologické mechanismy nám brání chovat se násilně k malým dětem, ovšem v případě nevlastního dítěte tyto mechanismy snadněji selžou.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.