05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Afghánistán je země s naprosto odlišným kulturním prostředím, proto je pro vojáky, kteří jsou zde nasazeni, velmi důležitá příprava a následná aklimatizace. Češi právě v tomto obzvláště vynikají, umějí si dobře osvojit místní zvyky a obyčeje a mají velkou schopnost improvizace. Zvládnou se vcítit do myšlení druhých, což je předpokladem úspěšné komunikace a navázání vztahu. I díky tomu jsou čeští vojáci nejen z mentorovacích týmů mezi Afghánci tak oblíbení.
Video ukazuje krátkou epizodu ze života dospívající středoškolačky. Okolnosti, které v životě zažíváme, nás velmi výrazně ovlivňují také při zvládání našich povinností – mají vliv na naši náladu, tedy i na vztahy. To se velmi výrazně podepisuje na našem výkonu, ať už ve škole, v soutěžích, nebo v práci. Žáci díky videu lépe porozumí faktorům, které mohou jejich výkon ve škole ovlivňovat.
Na své okolí působíme z velké části tím, co a jak říkáme. Hovor je sice součástí lidské přirozenosti, ale vést vhodnou, přiměřenou a zajímavou společenskou konverzaci je schopnost, kterou si musíme vědomě osvojit. Pojďme si připomenout některé její důležité prvky, jako jsou volba tématu, hlasitost a tempo řeči, pohled do očí nebo usměrňování hovoru bez nutnosti skákat druhým do řeči.
Sektářská hnutí fungují díky svým vůdcům, charismatickým osobnostem, které dovedou přesvědčit a zlákat druhé. Psychiatr a religionista přibližují, jací vůdci nejčastěji bývají a jak provádí psychologickou manipulaci. Video přináší i reálný příběh z české sekty Parsifala Imanuela, tzv. imanuelitů.
„Stalker jako zhrzený ctitel; znásilnění jako nepodařený silvestr" a dalším příkladům necitlivých titulků a novinářských selhání se věnuje reportáž pořadu Newsroom ČT24 (2023). Odborníci z různých oblastí vysvětlí, proč je pro vyznění celé situace zcela zásadní volba slov v titulku nebo volba ilustrační fotky k článku.
Dějiny se dají v informační válce snadno zneužít. Jednak má většina společnosti jen základní znalost historie a jednak důležité historické události a pojmy často automaticky spouštějí v mysli buď pozitivní, nebo negativní asociace, bez ohledu na to, co je pravda. S dějinami v tomto smyslu často pracují např. politici. Stejně tak politici rádi používají dělení na „my“ a „oni“, což je základní princip války a vůbec jakéhokoli konfliktu. Proto se také informační válce říká válka.
Základní společenské pravidlo říká, že ve společnosti si nejsme všichni rovni neboli existují společensky významnější a méně významné osoby. Mezi významnější osoby, kterým dáváme přednost a prokazujeme úctu, patří ženy, starší lidé a lidé v nadřízeném postavení. Od toho se pak odvíjejí i další společenská pravidla: Kdo komu podává ruku, kdo koho představuje nebo kdo první vstupuje do dveří. Ale co když se sejdou samé společensky významné osoby?
Během formální i neformální komunikace si často podáváme ruce. Kde se ale tento zvyk rozšířený po celém světě vzal? Věděli jste, že se o něm zmiňuje už starověká literatura? Více prozradí video z pořadu What the fact (2024).
Je vaše úzkost normální, anebo už je to nemoc? Úzkost je prastarý ochranný mechanismus, ale může se také projevovat jako nepříjemný emoční stav, jehož příčiny a podněty nejsou zprvu zřetelné. Mnohdy přeroste do rozměrů, kdy už je potřebná návštěva psychiatra. Pokud vás tyto problémy netrápí osobně, možná vás zaujmou výpovědi pacientů procházejících terapií. Právě úzkost jim totiž dosud znemožňovala normálně žít. Pořadem provází a mechanismus úzkosti přiblíží psychiatr Cyril Höschl.
Lidská paměť nás může různě potrápit. Někdy zapomínáme, jindy si zapamatujeme to, co ani nechceme. Můžeme si ale také pamatovat něco, co se vůbec nestalo. Seznamte se s jevem zvaným Mandela efekt.
Víte, co je tzv. bludný kruh? MUDr. Jiřina Kosová nám na tomto modelu přiblíží fáze úzkostného stavu, jeho spouštěče a také dnešní možnosti jeho léčby. Nahlédneme přímo do probíhající skupinové psychoterapie, která pacientům pomáhá se úzkostí jednou provždy zbavit a opět vstoupit do běžného života. Jak to probíhá? Co se skrývá za souslovím kognitivně-behaviorální terapie? Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Zhlédněte desetiletý časosběrný projekt Ptáčata o třídě dětí z okraje společnosti. Sledujeme desetiletý vývoj Janka, který byl už od malička považován za mimořádně nadaného sportovce. Jak se Janek popral s dospíváním a jak se mu dařilo ve sportu i v osobním životě dál?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.