02:03
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.
Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá prozaickým antiutopickým dílem Mimner aneb Hra o smrďocha od Jiřího Gruši. V úryvku předčítá z knihy Milan Uhde a následně hovoří s autorem o tématu knihy.
Lyrická divadelní hra Františka Hrubína o mezilidských vztazích Křišťálová noc napsaná pro Národní divadlo byla roku 1966 převedena na filmové plátno. V atmosféře venkovské pouťové letní noci se vyhrocují partnerské vztahy i konflikty mezi mladou a starší generací. V ukázce se objevuje básník Josef Struna (V. Voska), který do vesnice, kde prožil dětství, přijel na dovolenou se svou mladou manželkou. Kromě jeho tvůrčích a osobních problémů se znovu objeví starý rodinný konflikt.
Zhlédněte sestřih nejvýznamnějších událostí ze života Václava Havla, světově uznávaného politika, spisovatele a dramatika, disidenta, největšího nepřítele státu a československého a českého prezidenta. Podívejte se na střípky ze života a hlavně ohlas na smrt člověka, pro něhož byly pravda a láska tou největší hodnotou, bez ohledu na důsledky.
Veřejné řetězové čtení z textů Rushdieho, na kterého je v Íránu vydána fatva, se konalo v pražské galerii kavárny Louvre. Tato akce byla svolána několika českými spisovateli. Cílem bylo upozornit na svobodu myšlení a možnosti svobodné tvorby.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.