03:23
Video představuje rozpočet mladé rodiny, která má přes dvacet různých dluhů. Finanční poradkyně rozebírá finanční situaci rodiny – její příjmy, výdaje, dluhy – a poté navrhuje řešení.
Půjčka znamená dluh. Vysvětlení, že ke každé půjčce se navíc musejí platit úroky, což jsou procenta z celkové půjčené částky. O jejich výši rozhoduje věřitel, tedy ten, kdo nám peníze půjčuje.
Definice důležitého pojmu RPSN. Ten by měl znát každý, kdo uvažuje o jakémkoliv úvěru. Jde o roční procentní sazbu nákladů a pomáhá nám vyhodnotit cenu úvěru.
Krátké přiblížení problematiky dluhů, dluhové spirály i možného řešení. Tím může být například konsolidace půjček nebo osobní bankrot.
Seznámení se spotřebitelským úvěrem. Co všechno je potřeba mít na paměti před tím, než si člověk vezme půjčku? Vysvětlení, kdy je půjčka zapotřebí, a varování před potenciální nemožností splácení.
Příběh mladé ženy, která si ze zamilovanosti vzala vysoký úvěr, aby její přítel mohl splatit své dluhy. Po rozchodu dluhy zůstaly ženě a ta se vrací bydlet k matce a musí se s dluhy vyrovnat sama.
Kdy vlastně vznikly bankovky neboli papírové peníze a jak a z čeho se vyrábějí?
Pořad ukazuje těžkou životní situaci ženy, která má velký dluh z půjček, jež jí byly poskytnuty i přes její závažnou nemoc – schizofrenii. Vyprávění o hledání cesty ven z této dluhové pasti.
Historie peněz jakožto fyzického platidla je dávná. Nejprve se používaly mince: od jednoduchých kousků kovu se vyvinuly do podoby zdobných mincí s vyraženými nápisy a reliéfy. S rozvojem obchodu a s potřebou vyplácet stále větší částky se však objevil problém spočívající v hmotnosti kovových peněz. Přišlo se proto s praktickým řešením, a tím byl papír. První papírové bankovky vydal Johan Palmstruch roku 1661 ve Švédsku a název bankovka odkazuje na její původní definici.
Pasáž popisuje, co je to daň z příjmu, a vysvětluje, kdo ji musí platit. Jedná se o povinný odvod do státního rozpočtu, tudíž je i zákonem vymahatelný. Vysvětlení sankcí za neplacení i informace o tom, jak tuto daň stát přerozděluje (zdravotnictví, školství, policie, hasiči apod.).
10 676
526
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.