03:16
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Ukažme si formy života staré několik set milionů let. Objevme zkameněliny, zhmotněné důkazy evoluce. Pokud se vydáte po České republice, můžete je na některých místech objevit i vy. Kde je hledat?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Video ze seriálu „Zvěd na doma" vysvětluje, jakým způsobem vlastně pračka odstraňuje vodu z prádla. Představuje nám jednoduchý pokus s odstředivou silou, který si můžeme lehce vyzkoušet.
Je snazší plavat ve sladké nebo ve slané vodě? Která více nadnáší? Vyzkoušíme si to jednoduchým pokusem s vajíčkem. Potřebujete nádobu s vodou, fix, vajíčko, sůl. Jak se asi lidé cítí, když se koupou v Mrtvém moři? Ukážeme vám to!
Pojďme se společně podívat na video o tom, co je to a jak funguje tlak vzduchu. Anebo vody? Vzduch se skládá z molekul. A co je těžší? Vzduch nebo helium? I když můžeme mít pocit, že je kolem nás volný prostor, jsme obklopeni obrovským množstvím částeček různých plynů, které se mohou změnit v kapalinu nebo zmrznout.
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu českého vynálezce Františka Křižíka a jeho dobu. Věnuje se mimo jiné také uspořádání Jubilejní zemské výstavy v Praze.
Když děti učí telka! Podívejme se společně se žáky 5. ročníku na budovy kolem nás. Upřesníme si význam slova architektura a zmíníme různé stavební slohy i jejich typické znaky. Ukážeme si především pyramidu, rotundu, baziliku a další stavby.
Vánoční zvyky se v různých státech liší. Jaké vánoční obyčeje dodržovali naši předci? Dozvíte se například, co to bylo Štěpánování a proč se do jídla přidával med místo cukru.
Pojďme se společně podívat na video o dnes již zapomenutých vánočních zvycích. Nejznámější zvyky u nás jsou například házení pantoflem anebo rozkrajování jablíčka. V minulosti se o Vánocích hodně věštilo a lidé se snažili zajistit si budoucí prosperitu. Štědrovečerní večeře měla mít hodně chodů, což symbolizovalo štědrost. Kdo nosí v různých zemích dětem dárky?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.