02:41
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách po Iráku. Dostávají se i k oblastem, kde se ukrývají kurdští separatisté, kteří jsou ostřelováni tureckou armádou.
Výroba tradičního porcelánu a hedvábí v dnešním Vietnamu. Představíme si tradici, kterou ovlivnilo více než 1000 let čínské nadvlády nad Vietnamem. Ve 13. století přivezl porcelán do Evropy Marco Polo a Evropa se od té doby snažila jeho kvalitu napodobit. Dnes může z porcelánu obědvat každý. Hedvábné látky té nejvyšší kvality se vyrábějí pomocí pro nás už archaických metod, na jejichž počátku jsou výměšky závitků bource morušového.
V roce 2013 čelil Katar, pořadatel Mistrovství světa ve fotbale 2022, kritice ze strany britského listu The Guardian. Ten uvedl, že za dva měsíce zemřelo při otrocké práci na stavbách fotbalového stadionu 44 nepálských dělníků. Měsíce údajně nedostávali plat, byly jim zabaveny pasy a často neměli ani pitnou vodu. Pořadatelé mistrovství se však brání, že podmínky práce zákonnými úpravami zlepšili.
Sídelní město thajských králů se stěhovalo v průběhu staletí z místa na místo. V 18. století, po dobytí sídla v Ajutaji Barmou, se královská rodina usídlila v dnešním Bangkoku. Velký palác z této doby je dnes velkou turistickou atrakcí, i když králové v něm dávno nebydlí...
Jedna z největších ropných velmocí světa Saúdská Arábie měla donedávna velmi dobré vztahy s USA. To se však vlivem rozdílného postoje k cenám ropy i vztahu k Rusku v nedávné době změnilo. V důsledku toho posiluje svůj vliv na Blízkém východě Čína, která se snaží využít ochlazení arabsko-amerických vztahů a uzavřela se Saúdskou Arábií řadu investičních dohod.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.