03:32
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Víte, že šumavanka a valaška jsou naše původní plemena ovcí? Víte, k čemu využíváme lanolín? Ovčí sýry i maso mají vysokou dietní hodnotu, ale také zvláštní chuť. V našem státě se jí bohužel málo. A znáte ovci Dolly?
Pojďte se s námi podívat, čím vším žije louka. Svět hmyzu je pro nás lidi tajemný a fascinující. Kusadla, tykadla, křidélka i krovky vám ukážeme z bezprostřední blízkosti a vy se přesvědčíte o tom, jak je příroda dokonalá. Pojďte se s námi podívat do paralelního světa, kde se chodí výhradně po šesti nohou a žije tu nejrůznorodější skupina živočichů na zemi.
Během jedné minuty se seznámíme se zvířecími druhy žijícími na Sovinecku. Datel černý zde vytesává dutiny, ve kterých holub doupňák hnízdí. Najdeme zde také čápa černého či výra velkého. Některá zvířata jsou překvapením, šíří se sem z teplých krajin, jako například kudlanka nábožná. Nezalekněte se, pokud zde narazíte i na křižáka pruhovaného.
Pojďme se podívat domů k poštolkám. Poštolčí maminka právě snesla šest vajíček. To budou mít veselo. Tatínek se bojí, zda je všechny uživí. Vajíčka je třeba dlouho zahřívat, aby se ptáčata vyklubala ven. Poslednímu se moc nechtělo, tak mu maminka musela pomoci. Chcete vidět jak?
Když děti učí telka! Pojďte společně s mladšími žáky popsat viditelné změny v přírodě, které můžete pozorovat na podzim. Zkusíte rozpoznat rozdíly mezi dřevinami jako jsou lípa, dub, buk a javor? Podíváme se, jaké plody mají na podzim keře, které jsme se naučili na jaře poznávat podle jejich květů. A na závěr si vyzkoušíme výtvarnou techniku, které se říká frotáž.
Některá zvířata spí celou zimu, třeba ježek nebo netopýr. Říká se jim praví zimní spáči. Dozvíte se, jakou péči ježkům nebo netopýrům poskytnou v záchranné stanici.
„Jsou na světě ještě místa, kde je voda čistá.“ Jedním z nich je právě oblast Bílých Karpat a okolní příroda, které navštívíte s medvíďaty. Naučíte se s nimi vnímat krásy naší vlasti a milovat kulturní dědictví. Projdete se bukovými lesy kolem vysílače Velká Javořina. Navštívíte skanzen ve Strážnici a propadnete kráse modrotisku, malovaného nádraží nebo vám učaruje zdejší vinohrad.
Věděli jste, kde u nás můžete potkat důstojného jelena evropského? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Objevte sílu žacích strojů! K čemu slouží? Na zahradě nám sice postačí strunová sekačka, ale čím se seče na polích? Seznamte se s jedním z nejvýkonnějších zemědělských strojů, řezačka i kámen rozmačká! A k čemu je to dobré? Stroje usnadňují práci a zvyšují výnosy! A tyhle stroje dělají přesně to, na co obyčejná sekačka nestačí. A kdo je větší sekáč: Karel, nebo Jonáš?
Dnes na světě žije kolem 350 plemen skotu a počet jedinců se odhaduje na 11 miliard. Plemena skotu dělíme podle užitku na mléčná a masná. Víte, že se skot chová také pro okrasu anglických parků? Víte, že kráva ráda chodí sama nechat se podojit a využívá i masážní kartáče?
Krátký úvod do problematiky produkce odpadu a nakládání s ním. V pasáži se dozvíme základní informace o tom, co vyhazujeme. Liší se obsah popelnic ve městě a na venkově? Co znamená recyklace a věděli byste, do jakého kontejneru vyhodit plastovou láhev od limonády?
Pojďme se společně podívat na video, ve kterém se chová morče velmi podivně. Morče, kterému se říká skinny, nemá srst. Zdá se, že by mu mohla být zima, ale má stále chuť k jídlu. Tato morčata totiž potřebují více potravy, aby se zahřála. Pokud jim dáte krmení víckrát za den, budou spokojená.
Střevíčník pantoflíček je jedna z nekrásnějších českých orchidejí, roste nedaleko Jindřichova u Olomouce. Ke svému růstu potřebuje dobře prosvětlený les a zásaditou půdu bohatou na vápník. Hmyz láká na svůj krásný květ. Někteří botanikové ho považují za nejkrásnější rostlinu vůbec. Největší nebezpečí pro tuto nádhernou rostlinu dnes představuje hlavně změna hospodaření v lesích. Dnes ho najdeme na 80 místech v České republice.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.