02:36
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Víte, čemu se říká Perla Šumavy? Chalupské slati v údolí Vydřího potoka, nedaleko od Borové Lady. Navštivte s námi největší rašelinné jezírko u nás. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Mohelenská hadcová step leží na dohled od jaderné elektrárny Dukovany. Hadec je hornina, která výborně akumuluje teplo, proto jsou skály v létě až od 20 stupňů teplejší než okolí. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Průhonický park patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Nachází se zde spousta exotických stromů, stoletých dubů i 8000 kusů rododendronů azalek ve 100 druzích. I díky tomu byl v roce 2010 přidán na seznam památek UNESCO. Park založil hrabě Arnošt Silva - Tarouca poté, co se oženil s dědičkou Průhonického zámku.
Dokázali byste v zimě přečkat noc v přírodě bez moderních pomůcek? Umíte si postavit lesní přístřešek? A co rozdělat oheň? Slyšeli jste někdy, co je to KPZ? Jak získat vodu, když vám dojde? A víte, jak se říká umění přežít v přírodě?
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak a proč vlastně chápeme svět kolem sebe? Vědci zjistili, že se děti poznají v zrcadle až v roce a půl. Když jsme úplně malincí, některé věci nám ještě nedochází, ale mozek se rychle vyvíjí a dá se i trénovat. Nové věci se učíme celý život. A to i v případě, že je vám diagnostikována třeba porucha učení čili dyslexie. Vědci navíc zjistili, že celá řada jiných věcí jde dyslektikům lépe než ostatním. A jak to mají zvířata?
Seriál Žeprej nám v tomto díle nazvaném Očkování vysvětlí, co probíhá v našem těle, pokud se necháme očkovat. Podíváme se také, jakým způsobem na nás útočí nemoci.
Hormony jako produkty žláz s vnitřní sekrecí v lidském těle zajišťují celou řadu mechanismů a nemohou být nahrazeny jinou látkou. Jaké různé typy hormonů v těle máme a co podporují? Které látky jsou potřeba pro tvorbu a fungování hormonů v těle? A jak pracuje štítná žláza? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v tomto díle známého francouzského animovaného seriálu.
Základní představení longboardu a možností, které tento moderní sport nabízí.
Pro každý sport potřebujete tu správnou výbavu. Vyrazíte v létě na vodu? Důležité je vědět, jak se na vodě chovat. Víte, co s sebou potřebujete a jak se zachovat, kdyby se někdo topil? Rozhodně nezapomeňte na pevné boty, vestu, pádlo, opalovací krém, čepici a náhradní oblečení.
Pořad ukazuje vznik, historii a pravidla jachtingu.
Základní představení free skiingu a jeho disciplín ukazuje, co všechno se dá na sjezdovce dělat.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.