02:36
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Jak se odlišuje orientační běh od běhu na stadionu? V jaké zemi vznikl a jak se vyvíjela jeho pravidla? Co orientační běžec potřebuje a jaké dovednosti by měl takový závodník mít? A k čemu potřebuje mapu?
Králický Sněžník je opravdu mimořádná hora, teče z ní voda do tří stran, ke třem mořím. To ale není její jediná zajímavost. Hora je dominantou stejnojmenného pohoří a její příroda je neobyčejně rozmanitá. Výrazná je tu například přirozená hranice lesa a bezlesí, kterou neurčil člověk. Rostou tu vzácné alpské byliny. Přísnou ochranu vyžaduje hned několik místních biotopů.
Wifina nám tentokrát přináší technické téma: Jak funguje navigace? Hledání v mapě, když jedete někam, kde to neznáte, je už ve většině případů minulostí. Teď prostě naťukáte adresu do navigace a frčíte. Jak ale navigační systém vlastně funguje, vám vysvětlí Matěj.
Věděli jste, kde pramení řeka Labe? V Krkonoších najdete symbolický pramen, ten skutečný je lidem nepřístupný. Stojí za to, navštívit kamennou stěnu s erby měst, kterými naše nejdelší řeka protéká. Než voda doteče do Severního moře, musí překonat trasu dlouhou více než 1000 km. Podívejte se v jedné minutě na tuto zajímavost.
Pojďme se společně s kamerou zatoulat do přírodní rezervace a navštivme Klokočské skály. Archeologické výzkumy ukazují, že osídlení zde bylo již v době bronzové. Dokonce zde byly nalezeny stáje menšího dobytka. Projít se můžeme unikátní Tichou stezkou, která je upravena pro neslyšící i nevidomé. Cesta nás zavede až na hrad Rotštejn, který rozhodně stojí za návštěvu.
Pořad přibližuje zákulisí jachtařských závodů.
Pasáž přibližuje zákulisí lyžařských závodů a seznamuje diváky s pravidly tohoto sportu.
Kdo z vás by se nebál a připevnil by si na nohy původní dřevěná prkna, na kterých první čeští lyžaři sjížděli svahy před více než sto lety? Lyže se původně používaly v zasněženém terénu jako prostředek k dopravě. Postupem času se z běhu na lyžích stala skvělá pomůcka pro využití volného času. Tradice běžeckého lyžování se u nás rychle vyvíjela jako samostatná disciplína a sport spojený nejenom s turistikou, životním stylem ale i se závoděním. V roce 1968 zakládají běžkařští nadšenci legendární amatérský závod Jizerská 50 a právě na tuto tradici vzpomínají zasloužilí účastníci, z nichž jeden se závodu účastní dodnes.
Základní představení longboardu a možností, které tento moderní sport nabízí.
Pověst o tom, kterak se Jankovi dobří permoníci odměnili a on tak zachránil nejen sebe, ale i další horníky před závalem v dole.
Ukázka vysvětluje, jak a čím vším se v minulosti měřil čas, a názorně ukazuje, jak vypadaly první hodiny.
Každý večer nám „Dobrý večer!" a „Dobrou noc!" může popřát Večerníček. Jak dlouho tomu je? Kdo je jeho autorem a kdo mu propůjčil hlas? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.