02:37
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Poprvé princip laseru popsal Albert Einstein. Laser má široké spektrum uplatnění. To, jakou má laser sílu, zjistíme na pokusu s balónky. Může laser zapálit svíčku? Co se stane, když zapneme laser v blízkosti lahví naplněných lihovými výpary?
Běžné astronomické teleskopy obvykle zkoumají oblohu pomocí viditelného světla, infračerveného záření nebo rentgenových paprsků. Konsorcium evropských a afrických vědců nyní postavilo v Namibii teleskop, který detekuje světlo vysokoenergetického gama záření. Jedním z výsledků jeho pozorování je zjištění, že rázová vlna vzniklá po výbuchu supernovy se chová jako kosmický urychlovač částic. Projekt HESS (High Energy Stereoscopic System) také kromě odhalení původu kosmického záření gama pomohl poodkrýt tajemství temné hmoty a energie.
Naše oči jsou citlivé jen na viditelné světlo, stejně jako optické dalekohledy. Mnohé vesmírné objekty ale vydávají záření v jiných částech elektromagnetického spektra, od radiového po gama záření. Každé záření přináší jiný typ informace. Vědci je proto chtějí pokrýt všechny. Jak funguje radioskopie?
Rentgenové záření bylo objeveno v roce 1895 Wilhelmem Röntgenem, když zkoumal výboje z trubice, ve které byl zředěný plyn a procházel jí stejnosměrný proud. Když všechno zapnul, začaly v temné místnosti světélkovat krystaly. Jenže samotná trubice byla zakryta kartonem. Nemohlo to být způsobené ničím jiným než novým typem záření. Co se reálně děje, když jdeme na rentgen? A kde všude rentgen pomáhá?
Naše běžné vaření je vlastně využíváním procesů fyzikální chemie. Teplo způsobuje koagulaci bílkovin, solení i ocet mění prostředí, ve kterém se vaří, prášek do pečiva způsobuje nadouvání těsta. Stále populárnější je ale tzv. molekulární gastronomie. Molekulární kuchyně zapojuje do přípravy jídel postupy, které známe spíše z chemické laboratoře. Třeba infračervené záření nebo kapalný dusík.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě římskokatolického kněze Josefa Toufara, který byl přítomen zázraku pohybujícího se kříže v Číhošti. Podívejte se, jak se stal Josef knězem, co všechno se musel naučit a jak komunistická Státní bezpečnost zareagovala na zázrak v Číhošti.
Navštivte s námi společně zámek Kynžvart, kde si můžete prohlédnout zajímavou sbírku kancléře Metternicha. Poté se podíváme na zámek Lednice a bude čas si prohlédnout i zdejší skleník. V Hradci nad Moravicí nás zase čeká zámek, jak z pohádky. Však si také v jedné zahrál. V podzemních chodbách v Jirkově se pokusíme najít ducha. Želivský klášter nabízí bohatou historii a v Klatovech na nás čekají katakomby, které slouží jako hřbitov a zároveň i jako muzeum.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena vláda Václava II., během které je zaveden hornický zákoník a mincovní reforma s novou měnou, pražským grošem.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.