02:37
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Poprvé princip laseru popsal Albert Einstein. Laser má široké spektrum uplatnění. To, jakou má laser sílu, zjistíme na pokusu s balónky. Může laser zapálit svíčku? Co se stane, když zapneme laser v blízkosti lahví naplněných lihovými výpary?
Po krátkém úvodu z historie laserů, optických vláken a vedení světla sklem či vodou, si předvedeme pokusy se světlem a jeho lomem. Ukážeme si také výrobu superčistého skla jako základu pro výrobu optických vláken. Představíme si různé typy laserů a také se dozvíme něco o nejpřesnějších hodinách v České republice.
Pojďte si vyzkoušet kvíz s otázkami týkajících se laseru. Co je to laser? Jaké záření generuje maser? Čím je tvořená optická dutina laseru? Kdo první popsal fyzikální princip laseru? Co je to dielektrické zrcadlo? K čemu se laser nikdy nepoužívá? Jaké jsou základní barvy, které tvoří barevné spektrum v televizi?
Běžné astronomické teleskopy obvykle zkoumají oblohu pomocí viditelného světla, infračerveného záření nebo rentgenových paprsků. Konsorcium evropských a afrických vědců nyní postavilo v Namibii teleskop, který detekuje světlo vysokoenergetického gama záření. Jedním z výsledků jeho pozorování je zjištění, že rázová vlna vzniklá po výbuchu supernovy se chová jako kosmický urychlovač částic. Projekt HESS (High Energy Stereoscopic System) také kromě odhalení původu kosmického záření gama pomohl poodkrýt tajemství temné hmoty a energie.
Naše běžné vaření je vlastně využíváním procesů fyzikální chemie. Teplo způsobuje koagulaci bílkovin, solení i ocet mění prostředí, ve kterém se vaří, prášek do pečiva způsobuje nadouvání těsta. Stále populárnější je ale tzv. molekulární gastronomie. Molekulární kuchyně zapojuje do přípravy jídel postupy, které známe spíše z chemické laboratoře. Třeba infračervené záření nebo kapalný dusík.
Sklízecí mlátičce, známé pod jménem kombajn, se věnuje tento díl Wifiny. Dozvíme se historii sklizně obilí, proč se kombajn nazývá sklízecí mlátička, z čeho se skládá a jak vlastně obilí zpracovává. A víte, že automatické kombajny umí sklízet obilí podle GPS bez řidiče?
Nejznámější je starobylá Hedvábná stezka, která měla okolo 9 000 km a spojovala Čínu se západním světem. Zboží se v 15. století začalo převážet na lodích, a tak zanikla. A jak to bylo na našem území? Stezky sloužily k přepravě zboží a často se nazývaly podle toho, co se po nich převáželo. Proto u nás vedla stezka jantarová nebo solná, která směřovala od Baltského moře až ke Středozemnímu moři.
Společně nahlédneme do historie našeho státu. Až do 1. světové války byly české země i Slovensko součástí Rakouska-Uherska. Během války museli žít Češi i Slováci v područí Němců. Po 2. světové válce bylo Československo obnoveno a vládli komunisté. Po odstoupení komunistů zatoužili slovenští politici po ještě větší samostatnosti.
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.