02:37
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Poprvé princip laseru popsal Albert Einstein. Laser má široké spektrum uplatnění. To, jakou má laser sílu, zjistíme na pokusu s balónky. Může laser zapálit svíčku? Co se stane, když zapneme laser v blízkosti lahví naplněných lihovými výpary?
Víte, jaké jsou druhy radioaktivního záření? Michael ukáže, jak jej zviditelnit pro lidské oko speciální kamerou, vyrobenou v Čechách. Jak se liší a dají odstínit jednotlivé druhy záření alfa, beta a gama? Kde všude nás radioaktivita potkává a ohrožuje? To všechno se dozvíte v tomto videu.
Jaké byly následky úniku radioaktivity z jaderné elektrárny v Černobylu? Co je to radioaktivní spad a jaké jsou jeho vlivy na faunu, flóru a člověka? Jak by vypadala krajina po výbuchu jaderné pumy? A jak to v Černobylu a jeho bezprostředním okolím vypadá dnes? To vše nám popíše Tomáš Vaněk z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd v ČR.
Pasáž vysvětluje využití elektromagnetických vln v medicíně, zejména při léčbě onkologických onemocnění. Využívá se při tom příznivých tepelných účinků elektromagnetického pole. A to díky objevu českých vědců.
Česká televize oslavila 70 let své existence, ale přestože už je vlastně v důchodovém věku, končit rozhodně nehodlá. Naopak se za poslední roky snažila rozšířit svůj záběr a věnovat se i mladým divákům. Například spuštěním nového televizního kanálu Déčko, který oslavil 10 let od svého vzniku a který se mimo jiné v dobách covidových karantén a uzavírání škol snažil umožnit dětem výuku prostřednictvím projektu UčíTelka.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena osobnost kazatele Jana Husa a jeho kritika církve, která vedla až k jeho upálení na hranici 6. července roku 1415.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
Ukázka popisuje historii hradu Kost v Českém ráji, včetně pověsti o jeho názvu.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.