23:56
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku planety sluneční soustavy. Řekněme si, které planety jsou spolu s naší planetou Zemí součástí sluneční soustavy. Na příkladu ovoce si uvědomíme jejich velikosti.
Víte, kdo byl prvním živočichem, který překročil hranice zemské atmosféry? Připomeňme si cestu dvouleté fenky Lajky. Díky této neobyčejné fence mohl o necelé čtyři roky později vycestovat do vesmíru i první člověk, Jurij Gagarin. Dnes má Lajka v Moskvě svůj vlastní pomník.
Vyprávění o prvních pokusech dobývání vesmíru v 50. a 60. letech 20. století. Kdo byl ve vesmíru první a jaké to mělo důsledky? Kdo byl ve vesmíru dřív než lidé?
V Ondřejově se nachází největší český vesmírný dalekohled. Je pojmenovaný po Luboši Perkovi, který se zasadil o jeho stavbu. Co vědci tímto dalekohledem pozorují, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Orion, souhvězdí, které je tvořeno 19 hvězdami. Věděli jste, že je vidět ze severní i jižní polokoule? Leží totiž na nebeském rovníku. Patří mezi nejsnáze poznatelná souhvězdí vůbec, takže ho určitě najdete i sami. Podle něj pak snadno najdete i další souhvězdí.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Co se děje uvnitř mlhoviny? Jak to vypadá, když rostou hvězdy? Co potřebují, aby rostly? A kam zmizel pan Baterka? Pojďme to zjistit!
Kteří řečtí a římští bohové jsou spojováni s mořem? Co o nich dnes víme? A která planeta Sluneční soustavy se jmenuje podle jednoho boha moře?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit havaruje na Jupiterově měsíci Ganymed a hledá možnosti, jak ze sebe smýt vesmírný prach. Dostává se na další Jupiterův měsíc jménem Europa, kde konečně nachází vodu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit tentokrát letí za hranice Sluneční soustavy a potkává zde sondu Voyager, která nese zprávu o lidech napříč vesmírem.
12 849
733
4 415
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.