02:56
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Sluneční hodiny nám ukazují čas. Je možné, že dřív byla hodina v létě delší a v zimě kratší? Problém se vyřešil až ve čtrnáctém století. Umí být sluneční hodiny přesné? Podívejme se, jak opravdu fungují!
Venuše, sesterská planeta Země. Po Měsíci druhé nejvýraznější těleso na obloze. Večer ji můžeme pozorovat jako Večernici, ráno ji přezdíváme Jitřenkou. Jedná se o jedinou planetu sluneční soustavy, která byla pojmenována po ženě. Je sice krásná, ale život na ní je nemožný.
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
Souhvězdí Cassiopeia dostalo svůj název po etiopské královně, která byla krásná a marnivá. Skládá se z 5 hlavních hvězd. Na obloze je vidět celý rok, ale nejlépe v listopadu. Našli jste na obloze písmeno W nebo M? Seznamte se královnou otevřených hvězdokup.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Jaké další druhy galaxií ve vesmíru existují? Možná budete koukat. Kit s panem Baterkou zvažují let do jiné galaxie. Jenže problém je v tom, jak dlouho by taková cesta trvala...
Jaké nároky jsou kladeny na herce a jak vznikalo divadlo ve světě a u nás? Pasáž také seznamuje s osudem našeho Národního divadla.
Kdysi vařili lidé na jihu Čech z hrachu a krup jednoduché jídlo. Říká se mu kočičí svatba a pochází ze staré židovské kuchyně, kde ho nazývali šoulet. A aby to bylo ještě víc zamotané, na Slovácku se v chalupách vařil takzvaný šumajstr, ve kterém hospodyňky smíchaly fazole a kroupy. Na severu Čech si zase lidé pochutnávali na kočičím tanci, který je podobný kočičí svatbě, ale hrách v něm nahradila čočka.
Které osobnosti se zasloužily o to, že dnes můžeme potraviny uchovávat v ledničce nebo v mrazáku? Jak probíhalo jejich bádání? A jak vypadali předchůdci dnešní ledničky?
Jaké vánoční zvyky u nás máme a proč? Video seznámí děti s významem jmelí, adventního věnce, pečením perníčků i adventním kalendářem.
Máte rádi tradiční českou kuchyni, která je unikátním mixem různých vlivů? Znáte recepty, které vařily už vaše praprababičky? A jaké to jsou? Schválně si zkuste tipnout, co je na našich jídlech unikátního. Všechno o tradiční české kuchyni, od jejího původu až po dnešní nové recepty, se dozvíme v dnešním díle pořadu "My se máme".
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a význam Kosmovy Kroniky české, jednoho z nejdůležitějších historických pramenů českých zemí.
Lidí je víc a víc, a proto se logicky uvažuje, kde budou lidé jednou bydlet. Nejvíce se uvažuje o plovoucích městech na oceánu. Plovoucí města nejsou úplně dalekou budoucností, ale ještě je mnoho základních problémů, které se musí vyřešit dříve, než budou schopna nabídnout lidem plnohodnotný život. Jaké problémy to jsou a jak by taková města mohla vypadat, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Naši předkové slavili ukončení sklizně slavností zvanou "dožínky". Jak tyto tradice udržují ve skanzenu v Kouřimi, můžete vidět v našich Zprávičkách.
13 194
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.