01:03
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak poskytnout první pomoci při bezvědomí nebo zástavě dechu? Popsána je resuscitace, masáž srdce či umělé dýchání.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku poznat svoje tělo. Kostra se skládá z mnoha částí, kostí. Budeme je poznávat, ukážeme si je a přiblížíme si jejich funkci. Připomeneme si s dětmi také důležitost některých vnitřních orgánů.
Dětská záchranka v akci. Popálit nebo opařit se můžeme při trošce nepozornosti velice snadno. Rychlá a správná první pomoc je v tomto případě naprosto zásadní. A co dělat? Poradí nám záchranáři.
Piškoty jsou pochoutka, kterou jí miminka, děti, dospělí i zvířata. Jak vypadaly piškoty dříve, když se pekly ve Francii? Jak je v Česku pekla rodina Fidorových? A proč jsou vhodné i pro miminka?
Dětská záchranka v akci: Záchrana tonoucího není jednoduchá věc, musíme při ní dodržovat určité zásady, abychom se sami nevystavili nebezpečí. Připomeňme si je s dětmi a skutečnými záchranáři.
Víte, co je to vlastně smoothie? A jak dlouho už smoothie lidé připravují? To a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Agent v kapse nám poradí, jak se chovat v nebezpečných situacích. Tentokrát uvidíme, jak komunikovat s cizími lidmi, kteří se nás snaží na něco nalákat. Na kočičku, pejska nebo mobil? Jak takovým situacím předcházet? A jak se zachránit, pokud se mě cizí člověk snaží někam odvést?
Čeká nás společně velká zkouška, kde si otestujeme, co jsme se v předchozích dílech naučili. Jak se chovat, když potkáme cizího člověka? Na jaká čísla volat o pomoc? A na koho se můžeme nejvíce spolehnout?
Jak vnímáme barvy nám vysvětlí jednoduchá kapalinová chromatografie. Na kruhový filtrační papír nakreslíme černou fixou malý obrazec a uprostřed uděláme malý otvor. Do otvoru dáme druhý filtrační papír složený do kornoutku. Filtrační papír postavíme kornoutkem do misky se slanou vodou. Pozorujeme od středu rozbíhající se barvy. Vidíme, že černá se ve skutečnosti skládá z více barev.
Co dělat, pokud se nám nebo někomu jinému stane úraz s krvácením? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad ukazuje laickou první pomoc při dopravní nehodě, kdy došlo ke zranění, které je způsobeno cizím tělesem v těle a je provázeno velkou ztrátou krve nebo pneumotoraxem. Názorně je zde předveden celý postup od zavolání záchranné služby přes první pomoc a zaopatření zraněného až do příjezdu sanitky.
Pasáž ukazuje, jak se má správně poskytnout první pomoc zraněnému, který je v bezvědomí, nedýchá, je bez tepu nebo krvácí. Dále je zde vysvětleno, co je to krev, funkce srdce, jak probíhá darování krve a proč je darování krve důležité.
Jak se zachovat, pokud dojde k otravě houbami? V pořadu vystupuje Hurvínek se svými kamarády a panem doktorem.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.