11:35
Názorný videonávod, jak uvázat dračí smyčku. Uzel se dříve, před příchodem moderních sedáků, hojně používal v horolezectví. Nicméně dnes vytlačila v horolezecké praxi dračí smyčku praktičtější osmička.
Osmička je jedním z nejznámějších uzlů. Ve videu se dozvíte odpověď na otázku, co to uzel vlastně je. A dále uvidíme podrobný videonávod, jak osmičkový uzel uvázat a vyrobit si z něj ozdobnou klíčenku. Osmička má ale i své praktické využití, např. v horolezectví.
Lodní smyčka je uzel, bez kterého se neobejdou velcí ani malí námořníci. Chcete bezpečně přivázat pramici ke břehu? Použijte lodní smyčku! Nebojte, není to nijak složité. Hravě to zvládne i malý Kuba.
Kdo má oheň rád, měl by si také pozor dát. Co musíme dodržet, když si chceme venku rozdělat oheň? Kdy a kde se oheň nesmí za žádných okolností rozdělávat? A co udělat, když se staneme svědky požáru?
Víte, že první zmrzlina vznikla v Persii mnoho let před naším letopočtem? A ta nejnovější může vzniknout právě teď u vás doma. Je to snadné. Nevěříte? Přesvěčte se sami, jak jednoduché může být si takovou domácí zmrzlinu vyrobit.
Spisovatel Mark Twain prý kdysi o květáku prohlásil, že je to zelí s vysokoškolským diplomem, prostě elita. A měl pravdu, protože tahle zelenina patří mezi ty nejzdravější. Dozvíte se, jak se tato dobrota dostala na náš stůl a kde si na ní pochutnávali jako první.
Pojďme se společně podívat, kde se v domácnostech vyskytuje nejvíce bakterií. Nejde ani o to, kolik těch bakterií je, ale jaké bakterie to jsou. Co byste řekli, že je na tom hůř, záchodové prkénko, nebo kuchyňská linka? Velké množství bakterií se vyskytuje třeba v houbičce na nádobí. Zde se bakteriím daří, jsou tu totiž zbytky jídla, pěkně vlhko a teplo.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Když se dostane do dýchacích cest cizí těleso, například, když vám zaskočí jídlo, člověk se začíná dusit. Děti za pomoci záchranářů zjišťují, jak správně poskytnout první pomoc.
Máte rádi gumové medvídky? Tak to vás pak jistě bude zajímat, že se jedná o zdravé mlsání. Obsahují totiž želatinu, která může být rostlinného původu, ale nejčastěji je živočišného původu, protože se jedná o vyvařené kosti, kůži a šlachy. Obsahuje také kolagen, který je prospěšný na naše klouby.
Jaká by měla být naše svačina? Žáci se společně se Servácem a Martou naučí, jak sestavit zdravou svačinu, aby byla pestrá, plná vitamínů a dodala dětem energii na celý den. Také se zamyslí nad tím, jak se k potravinám nemáme chovat.
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.