04:29
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Aby mohl prohlížeč zobrazit webovou stránku, potřebuje z internetu její HTML kód. V HTML kódu občas bývá skript, jež připravuje k zobrazení ty části stránky, které je potřeba často obnovovat.
Vybrat kvalitní připojení k internetu může být problém. V případě dlouhodobého závazku získáte většinou nižší cenu, ale při předčasné výpovědi musíte počítat se smluvní pokutou. Nejdůležitějším parametrem smlouvy je rychlost připojení k internetu. Zkontrolujte nejen maximální, ale také minimální garantovanou rychlost připojení. Velké rozdíly bývají i mezi rychlostí stahování (downloadem) a odesílání (uploadem).
V tomto videu si třináctiletý Ondra na vlastní kůži vyzkoušel, jak nebezpečné může být klikat na neznámé odkazy na internetu. Kliknutí na takový odkaz může znamenat nákazu zařízení virem, rozeslání nechtěných zpráv přátelům nebo jiné nepříjemné následky.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Šíření konspiračních teorií pomocí hoaxů je zvláště oblíbené. Znáte nějaké příklady? Kdo a proč šíří hoaxy? A proč jim lidé věří, ať už jsou sebešílenější?
Poutavé video ukazuje dříve nepředstavitelné pohybové schopnosti současných robotů. Může robot tančit nebo vylézt po kolmé stěně? Jak je náročné, aby se robot vyrovnal s okolním prostředím a různými typy povrchů? Může se robot učit z vlastních chyb, dokáže se sám rozhodovat? Jak se řeší bezpečnost robotů při práci s lidmi? Kolik robotů už dnes lidem usnadňuje práci? Jak dlouho bude trvat, než vstoupí roboti do našich domácností? Nejen na tyto otázky odpovídá Václav Hlaváč, zástupce ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky z ČVUT Praha.
Technologie rozpoznávání obličejů je v praxi nejvíce rozšířena v Číně, kde jsou ve veřejném prostoru rozmístěny stovky tisíc kamer. Nově detekci obličeje využívají některé obchody, stačí u pokladny naskenovat obličej, který si zákazníka přiřadí ke správnému zaregistrovanému účtu. Systém využívají hlavně mladší zákazníci výměnou za slevy na zboží. Čína tak rozšiřuje kontrolu nad veřejným prostorem s využitím sociálního kreditu, bodování občanů na základě jejich každodenních aktivit na internetu. Kritici upozorňují na nebezpečí zneužití v zemi, kde neexistují prostředky na ochranu soukromí.
Pojďme se společně podívat na video o 3D tisku. 3D tiskárna vytváří věci, které mají tři dimenze (šířku, výšku a hloubku). Předměty se tvarují v počítači. Vytvarujeme si je snadno a přesně. Modely se dají sdílet a kdokoliv si je může vytisknout. Bylo by pak možné, že věci si nebudete muset objednávat v e-shopu, ale prostě si jen na internetu koupíte digitální 3D model, pošlete ho do tiskárny a máte to doma.
Pasáž dětskému divákovi stručně vysvětlí, co je software, jaké máme základní počítačové programy a kdo je tvoří.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.