20:50
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Pojďte si společně s mladšími žáky ukázat, jak vypadají ručičkové hodiny a k čemu vlastně ručičky na hodinách slouží. Naučíme se, jak rozpoznáme celou hodinu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat. Ukážeme si, jak postupovat při výpočtu, a zkontrolujeme si výpočet znázorněním. Naše nově nabyté znalosti si hned vyzkoušíme při hře na obchod.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 3. ročníku podívat, kde všude kolem nás je matematika a jak lze řešit slovní úlohy ze života. Zábavnou formou objevujeme svět početních operací. Děti budou vytvářet vlastní slovní úlohy.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit úlohy na procenta, tentokrát prostou úvahou přes části celku, jak si snadno a rychle poradit s úlohou na zdražování i na zlevňování, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku násobit a dělit. V této lekci na procvičení využijeme netradiční zápisy příkladů. Vyzkoušíme si násobilkový obdélník, vytvoříme si tabulky násobení a budeme porovnávat příklady na násobení mezi sebou.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku měřit s přesností na centimetry a milimetry. Lenka Švimberská ukáže dětem, jak se dříve měřila délka. Jak dlouhý je loket nebo palec? Ukážeme si i převody jednotek délky. Na vlastní kůži si zkusíme, jak nám měření půjde. Kolik centimetrů měří naše chodidlo? Podívejte se.
Vyrobme si společně s Šikuly hrací kostku, která nám poslouží v matematice při počítání a v družině nebo doma při hraní her. Šikulovská kostka není ledajaká, je mramorová a uvařená v hrnci. Potřebovat na ni budete špejle, fixy, modurit, elektrickou plotýnku a hrnec.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku měřit obvod. Řekněme si, co to obvod je a v čem a jak se měří. Nejprve zkusíme měřit obvod pomocí dřívek. Také se podíváme na rovinné útvary a budeme zjišťovat jejich obvod. Na konci zjistíme i míry potřebné pro zakoupení nové helmy a kalhot.
Logické slovní úlohy mohou žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit, zvláště obávaná úloha číslo 16. Proto se detailněji podíváme na příklad z minulého roku a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.