05:30
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Mat, Ema a Tika vysvětlí Kájovi důležitost čísel a na příkladu nakupování ho seznámí s jejich využitelností v reálném životě. Poučí ho také o rozdílu mezi číslicemi arabskými a římskými a ukáží mu, jak se římské číslice tvoří.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak pamětně počítat s přirozenými čísly. Zahrajeme si plácanou a budeme zpaměti počítat jednoduché příklady. Budeme i dělit se zbytkem a pak si zopakujeme přednost u početních operací. Zpaměti budeme počítat i úlohy s vyššími čísly. Na závěr si zahrajeme skákací hru.
V tomto videu si zopakujete, jak logicky řešit slovní úlohy na číselné řady. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. У цьому відео ви повторите, як розв’язати логічну текстову задачу для спільної роботи. Цикл «Не бійтеся математики» знімали у Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku využívat stovkovou tabulku k určování počtu jednotek a desítek. Tato dovednost se nám bude hodit při počítání s rozkladem.
Poměr mezi velikostí elektrické síly, která drží pohromadě atomy, a silou gravitace, která drží pohromadě celý vesmír, vyjadřuje obrovské číslo. Můžeme ho zapsat jako deset na třicátou šestou. Má takové číslo nějaký krátký název? A jak s čísly, která jsou vyjádřena jako mocniny, počítáme?
10 924
558
3 198
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.