21:15
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku řešit složené slovní úlohy. Spočítáme, za jak dlouho doletí na Zemi Marťani a za jak dlouho Venušané. Porovnáme, kdo u nás bude dřív.
Málokdo z nás si uvědomuje, že konečné výsledky voleb jsou ovlivněny nejenom počtem odevzdaných hlasů jednotlivým kandidátům a stranám, ale i způsobem, jakým se z odevzdaných hlasů určí celkový vítěz. Dostáváme se na pole tzv. volební matematiky, která zásadním způsobem ovlivňuje chod každé demokratické společnosti. K lepšímu pochopení využijte připravené pracovní listy.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na geometrické výpočty. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Pasáž pojednává o tom, že není rozumné půjčku platit další půjčkou. Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, že tento způsob může vést do dluhové spirály, přibližují pojmy konsolidace půjček, osobní bankrot, oddlužení. V každé situaci se dá najít řešení a i z dluhů je cesta ven.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku orientovat v řádech desetinných čísel. Budeme taková čísla vyhledávat, porovnávat a zapisovat. A kde se s nimi setkáme? Například při měření výkonu sportovců, v tabulce výsledků...
Poměr mezi velikostí elektrické síly, která drží pohromadě atomy, a silou gravitace, která drží pohromadě celý vesmír, vyjadřuje obrovské číslo. Můžeme ho zapsat jako deset na třicátou šestou. Má takové číslo nějaký krátký název? A jak s čísly, která jsou vyjádřena jako mocniny, počítáme?
Když děti učí telka! Vyzkoušejme si společně s žáky 1. ročníku, zda dokážeme spočítat hodnotu mincí. Porovnáme, kdo má více a kdo méně. Společně půjdeme na nákup a zjistíme, které věci si děti mohou koupit a na které jim peníze nestačí.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.