22:05
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Zahrajte si společně s žáky 4. ročníku bingo, složte ze zápalek dané číslo a podle šifrovací tabulky spočítejte číselnou hodnotu svého jména. Na závěr vás čeká tajuplná slovní úloha.
Kryptologie jako věda o utajení obsahu zpráv má velmi zajímavou a dlouhou historii a provází lidskou společnost už od samého vzniku písma. Prolomení tajné šifry několikrát v dějinách zásadním způsobem ovlivnilo vývoj lidské civilizace. V prvním pracovním listu začneme nejjednodušší šifrou, kterou používal slavný římský vojevůdce Julius Caesar. Ve druhém pracovním listu si ukážeme princip tzv. transpoziční šifry.
Epizoda ze seriálu Krotitelé dluhů ukazuje, jak snadno se člověk může dostat do dluhové pasti, když splácí půjčku další půjčkou. Příběh paní Tesařové, mladé maminky s nízkými příjmy, odhaluje rizika neuváženého zadlužování a nutnost finanční gramotnosti. Finanční poradci se snaží najít řešení, jak zkrotit její výdaje a vymanit ji ze spirály dluhů.
Nebojte se matematiky. Společně s Terezou Bártlovou si zopakujete procenta a práci s grafy a tabulkami. Vypočítáte si hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat. Ukážeme si, jak postupovat při výpočtu, a zkontrolujeme si výpočet znázorněním. Naše nově nabyté znalosti si hned vyzkoušíme při hře na obchod.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku počítat se závorkou. Vysvětlíme si, která početní operace má přednost a kdy se počítá závorka. Poté si to vyzkoušíme na konkrétních příkladech a zkusíme také doplňovat chybějící znaménka. Na závěr nás čeká matematické pexeso.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku odčítat do 20. Zahrajeme si hru "Myslím si číslo", zadané úkoly budeme znázorňovat pomocí různých předmětů a procvičíme si rozklad čísel.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku násobit a dělit do tisíce. Sandra Holáková pracuje s praktickými úlohami (nakupování) a procvičuje s dětmi násobení mimo obor malé násobilky. Při počítání s odlišnými cenami různých balení vajíček děti řeší slovní úlohy a odpovídají na různě náročné problémové otázky.
V Čechách nalezneme řadu uměleckých památek ze 17. nebo 18. století. Mnohé z nich ukrývají matematické tajemství, tzv. chronogram. Abychom jej rozluštili, stačí znát římské číslice! Podívejte se na video a vyřešte úlohy uvedené v pracovním listu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.