22:11
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Spolubydlící Bankovkovi nám v praxi předvedou a vysvětlí, co je spotřebitelský úvěr a hypotéka. Zmíní, co je dobré si předem rozmyslet a zvážit, než si je sjednáme, a v čem mohou být jejich výhody a nevýhody.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku používat římské číslice. V úvodu lekce se zamyslíme, kde všude se můžeme s římskými číslicemi setkat. Jde například o hodiny, jména panovníků nebo roky vydání knih. Seznámíme se s pravidly zápisu a čtení římských číslic.
Jak spravedlivě rozdělit dort? Co to je entina z celku? Dozvíme se, co je třetina, šestina, polovina i čtvrtina. Pojďte se s námi podívat, jak to je se zlomky. Povede se dětem spravedlivě rozdělit dort?
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou si zopakujete, jak řešit slovní úlohy a vypočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marek Valášek vysvětluje, jak postupovat při řešení logických úloh, čeho si všímat a na co si dát pozor. Ukážeme si konkrétní příklad řešení logické úlohy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku konstruovat obdélník a čtverec. V této lekci se naučíme zapsat postup rýsování čtverce i obdélníku. A konstruovat čtverec a obdélník za pomoci kružítka i trojúhelníku s ryskou.
Podívejte se na ukázku ze známého dětského televizního seriálu Arabela a následně vyřešte s žáky matematické úlohy, které najdete v pracovním listu. Petr Majer proměnil na příkaz Xénie říši pohádek na moderní velkoměsto, kterému se musí podřídit všechny pohádkové postavičky. Jezinky budou pracovat v samoobsluze, Jeníček a Mařenka na poště a loupežníci v autoservisu. Dokážou žáci pomocí slovní úlohy spočítat, kolik si za měsíc vydělají? V matematických úlohách se podíváme také do třídy za Honzíkem a Maruškou nebo do blázince, kde skončili některé postavy poté, co se Xénie ujmula vládnutí v říši pohádek.
Úloha na složitější výpočty obvodu a obsahu může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.