22:11
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku hledat matematiku kolem nás. Každý den si potřebujeme něco spočítat, počítáme tedy slovní úlohy. Vyhledáváme souvislosti a informace. S těmi můžeme dále pracovat. Dokonce si můžeme slovní úlohy i vymýšlet podle vlastních nápadů. Někdy je dobré zaznamenat si údaje, tomu říkáme zápis. Pak počítáme a nakonec dospějeme k řešení. Ukážeme si, jak na to.
Spolubydlící Bankovkovi odpovídají na dotaz dívce, která by si přála nový tablet, ale rodiče jí ho nechtějí koupit. Vysvětlují, proč není rozumné chtít po rodičích koupit to, co opravdu nepotřebujeme, a radí, jak jim můžeme pomoci snížit výdaje a méně zatěžovat rozpočet.
Spolubydlící Bankovkovi nám v praxi předvedou a vysvětlí, co je spotřebitelský úvěr a hypotéka. Zmíní, co je dobré si předem rozmyslet a zvážit, než si je sjednáme, a v čem mohou být jejich výhody a nevýhody.
Řada her, se kterými se běžně setkáváme, v sobě skrývá matematické prvky. Výsledek hry tedy není jen dílem náhody či štěstí, ale je v zásadní míře závislý na dovednosti jednotlivých hráčů. Ukážeme si, jak lze pro konkrétní hry najít nejlepší způsob, jak takovou hru hrát, tj. najít strategii, která zaručí šikovnému hráči vítězství.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku konstruovat obdélník a čtverec. V této lekci se naučíme zapsat postup rýsování čtverce i obdélníku. A konstruovat čtverec a obdélník za pomoci kružítka i trojúhelníku s ryskou.
Když děti učí telka! Vysvětlíme si s žáky 1. ročníku osovou souměrnost. Nejprve si zahrajeme hru na zrcadlo, která pomůže žákům porozumět osové souměrnosti a kinetickému vnímání. Při manipulaci se zrcadlem si ukážeme svislou i vodorovnou osu souměrnosti. Žáci budou dokreslovat osově souměrné tvary a v závěru si obtisknou i motýla.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marek Valášek vysvětluje, jak postupovat při řešení logických úloh, čeho si všímat a na co si dát pozor. Ukážeme si konkrétní příklad řešení logické úlohy.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.