23:19
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku číst a psát skupiny dě, tě, ně. Budeme pojmenovávat obrázky, doplňovat slova vhodnými slabikami a také si rozšíříme slovní zásobu.
Zkracování je jedním ze tří způsobu, jak se v češtině tvoří nová slova. Výsledkem zkracování jsou zkratky, jichž existuje několik druhů, a zkratková slova. Způsoby jejich tvoření i jejich pravopis ve videu vysvětluje Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Pasáž seznamuje s původem, významem a použitím slova „papaláš“.
Scénka s odborným vysvětlením se zabývá různými rčeními a úslovími, jejich významem a tím, jak takové jazykové útvary v češtině vznikají.
Jaké je současné pojetí a kvalita výuky českého jazyka? Vyučuje se pravopis správně? Co jsou přechodníky a jaká je jejich funkce? Čím se zabývá Ústav pro jazyk český? Nejen na tyto otázky hledá odpovědi diskuze týkající se současné češtiny.
Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá známou českou knihou Báječná léta pod psa od Michala Viewegha. Autor předčítá ukázku z knihy a v rozhovoru se Sabrinou Karasovou se vyjadřuje k autobiografickým momentům v románu i v jeho některých postavách.
Když děti učí telka! Pojďte společně s mladšími žáky rozlišovat mezi informacemi, které se dají získat z obrázků a informacemi, které vyplývají ze slov v textu. Zaměříme se při tom na oblékání a činnosti podle toho, jaké je počasí. Budeme pracovat s knížkou Joska jede na jih.
Zuska Kepplová je současná slovenská spisovatelka, redaktorka a politická komentátorka deníku SME. Za své poměrně krátké tvůrčí působení již získala řadu literárních cen a nominací včetně nominace na prestižní slovenskou cenu Anasoft Litera. Prózy Zusky Kepplové představují zajímavou generační výpověď. Ukázku z její tvorby zhlédneme v pořadu Slovenská čítanka.
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Petr Skoumal, český hudební skladatel, textař a klávesista, dokázal zábavně, hudbou, vtipem a obrazným humorem učit děti vnímat poezii. Zhudebnil také několik textů básníka Emanuela Frynty. Píseň Tygr si můžeme poslechnout ve vybrané pasáži pořadu Písně českých básníků.
Česká rocková hudební skupina Mňága a Žďorp, jejíž jádro pochází z Valašského Meziříčí, do svého alba Jen pro vlastní potřebu zařadila píseň Pod mrazivým nebem s textem stejnojmenné básně Františka Gellnera. Ve vybrané pasáži pořadu Písně českých básníků si ji můžeme poslechnout.
Pasáž vysvětluje, na kterou slabiku se přízvuk klade v češtině a na které slabiky v některých cizích jazycích.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.