21:07
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku, co to znamená, když se řekne slovo příbuzné. Vymýšlejme slova příbuzná k různým kořenům slov. Vyhledejme mezi slovy podstatná jména a slovesa.
Pasáž vysvětluje pojem etymologie a uvádí, jak vznikla pojmenování některých rostlin, které jsou zmíněny v úvodní scénce.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, jak na shodu přísudku s podmětem. Budeme vyhledávat i několikanásobné podměty a řekneme si, jakou koncovku napíšeme v přísudku. Zahrajeme si na spisovatele a výtvarníky. Kdo vymyslí zajímavější příběh? Čí příběh bude bez pravopisné chyby?
Pohádka Paní Zima, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o vdově, která má ráda pouze vlastní dceru Kateřinu. Nevlastní Karolínu proto neustále trápí těžkými úkoly a jednou ji dokonce donutí skočit do studny. Netuší však, že se z ní Karolína díky své laskavé povaze vrátí ověšená zlatem.
Scénka, při které se vysvětluje původ názvů bot (holínky, kecky, lodičky apod.) a následně rozhovor s jazykovědkyní o původu rčení o slámě čouhající z bot.
V minulosti se živě diskutovalo o přijatelných formách názvu naší země. Ve videu se dozvíme, jaké, často humorné, názvy se zvažovaly po rozpadu Československa a odkud pochází název Česko. Podíváme se také na názory osobností z doby, kdy se o názvu státu rozhodovalo. Ujalo se podle vás Česko?
Pasáž se zabývá psaním velkých písmen v názvech svátků a přídavných jmen od nich odvozených.
Pasáž vysvětluje, jaký je původ a význam názvů měsíců v roce a proč se české názvy liší od názvů v jiných jazycích.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku používat předpony vy- a vý-. Na začátku vyluštěme rébusy. Objevme hrad ze 14. století. Pohrajme si s předponami a příponami a vymýšlejme různá slova. V tajuplném příběhu si zopakujme vyjmenovaná slova po V. Víte, co je to vyza a kavyl?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.