23:29
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku poznat a napsat písmeno G. Zábavnou formou vyvodíme podobu písmena G s využitím Kimovy hry. Písmeno pak hravě poznáme a napíšeme.
Pořad Slovíčka vám prozradí, co vše znamená slovo motiv. Motivy jsou příčiny našeho jednání. Dozvíte se, že slovo motiv má trochu jiný význam ve spojení s hudbou a jiný ve spojení se zločinem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, která souhláska se píše uvnitř a která na konci slov. Zopakujme si, co jsou samohlásky a souhlásky. Některá slova stejně slyšíme, ale jinak píšeme. Mají stejný význam?
Pasáž se zabývá původem pojmenování „Na Bateriích“ v Praze a tím, jaká je souvislost tohoto pojmenování se sedmiletou válkou.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozeznávat spojky a předložky. S pomocí plyšáka a krabice si vyvodíme předložky a puzzle nás zase naučí, že spojky spojují slova nebo věty. Zjistíme, že se jedná o neohebné slovní druhy a v závěru si formou hry vyzkoušíme, jestli opravdu rozeznáme spojku od předložky.
Pohádka Ospalý Janek, kterou předčítá herec Jiří Dvořák. Příběh vypráví o líném Jankovi, který se náhodou dostane k sedlákovi do vozu. Díky tomu potká poustevníka, který mu daruje tři kouzelné předměty. S jejich pomocí pak dokáže splnit králův úkol a získat jeho dceru za ženu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Pohádka Čtvero bratří, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o čtyřech bratrech, kteří se vydají do světa. Díky neobyčejným schopnostem zažívají různá dobrodružství. Jednou dokonce společně zachrání ztracenou princeznu. Za ženu si ji však může vzít jen jeden…
Mít přítele, který je nám nablízku a naslouchá nám. To je vzácný dar. A kde se takový přítel najde? To nám poví tento příběh. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku řadit text podle významu. V této lekci budeme trénovat řazení textu podle smyslu a dějové posloupnosti. Vypravíme se do Bradavic, kde budeme pracovat s textem kouzelného klobouku. Kouzelný klobouk na nás bude dokonce mluvit a pomáhat nám.
12 705
703
4 221
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.