22:43
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku skloňování podstatných jmen podle pádových otázek. Vyzkoušíme si skloňování slova žába v jednotném i množném čísle. Při určování pádů si také zahrajeme hru s plácačkou na mouchy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Pasáž uvádí krátké opakování skloňování osobních zájmen a psaní velkého písmene u zájmen „Vás“ a „Ty“ například v dopisech.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku poznávat slovní druhy. Konkrétně se zaměříme na podstatná jména. S procvičením nám bude pomáhat interaktivní tabule a různá cvičení.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, co je to rod a číslo u podstatných jmen. Pomocí brainstormingu zjistíme, co všechno už o podstatných jménech víme. Vše si procvičíme s pomocí písničky Když jsem já sloužil.
Přídavná jména jsou jedním z ohebných slovních druhů, nejenže se skloňují, ale také se stupňují. Video popisuje, jak se tvoří druhý stupeň (komparativ) přídavných jmen s příponou -ější-. Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR navíc vysvětluje nepravidelné stupňování přídavných jmen, některé problematické koncovky přídavných jmen a tzv. trojvýchodná přídavná jména.
Pasáž se zabývá správným skloňováním podstatných jmen „peníz“ a „peníze“.
Co jsou přídavná jména a proč je má spisovatelka Markéta Zinnerová tak ráda? „Až přídavné jméno z pojmu udělá něco krásného,“ říká. Spisovatelka vypráví, co jsou přídavná jména a jak je můžeme tvořit. Závěrem Hana Mžourková z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje problematický pravopis některých přídavných jmen.
Pasáž uvádí správné skloňování slov „globus“ a „foyer“.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.