24:25
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozpoznávat další slovní druhy: přídavná jména a zájmena. Protože je běžně používáme, nebude to pro nás určitě žádný problém.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku, jaký je rozdíl mezi slovesy v určitém a v neurčitém tvaru. Začneme pantomimou, při které si slovesa budeme dramatizovat. Zjistíme, co je to infinitiv. V básničce Jiřího Žáčka budeme hledat slovesa a podtrhávat je.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje mluvnické číslo místních názvů končících na -ice, jejich vznik i různé typy. Věnuje se i různým (historickým) významům přípony -ice. Odkazuje na publikaci Aleny Polívkové s názvem Naše místní jména a jak jich užívat, která pojednává o třech tisících českých místních jmen.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku určovat vzory u podstatných jmen rodu středního a ženského. Tentokrát využijeme k procvičování téma Velikonoce. K jednotlivým vzorům přiřadíme obrázky a překvapení, které obsahuje televizní krabice.
Pasáž uvádí krátké opakování skloňování osobních zájmen a psaní velkého písmene u zájmen „Vás“ a „Ty“ například v dopisech.
Víte, co znamená slovíčko korupce? Jedná se o kupování si výhod, podplácení a úplatkářství. Je to zneužití vlastního postavení, kdy se někdo rozhodne podle toho, že za to něco dostane pro sebe. Ten kdo úplatek dá, i ten kdo ho přijme, páchá trestný čin.
Ve třetím díle Slovohrátek se Anička s Brunem a Vojtou zabývají spojkami „a“ a „ale“'. K čemu slouží a dávají větě nějakou náladu?
Pořad představuje slang čajových odborníků a přináší vysvětlení typických výrazů, které se v tomto prostředí používají, např. žiletka, lampa, napražit ryzáka či přísný čaj.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.