22:58
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku při čtení hodnotit informace, které se dozvíme. K porovnávání a hodnocení získaných informací použijeme Vennův diagram.
Motýl Augustýn vyletěl vysoko nad stráň a dal se do tance. Byl ještě malý a neznal svět. Nikdy neviděl třeba déšť. V dnešní pohádce ho uvidí a bude to déšť stříbrný. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku napsat naučný text. Dnes se proměníme v přírodovědce, kteří mají za úkol napsat odborný text o bobrech. Ukážeme si, jaké kroky nám pomáhají, abychom to dokázali. Jedním z nich je například čtenářská dovednost, které se říká rozpoznání dějové posloupnosti.
Václav IV. nastoupil na trůn po svém otci Karlu IV. a během své vlády byl uvězněn. Kdo mu pomohl uprchnout a vrátit se zpátky do jeho sídla? A jakou roli v tom sehrály lázně a krásná lazebnice Zuzana? A jak se jí za to král odvděčil? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Český spisovatel Emil Hakl byl za dílo Pravidla směšného chování, které volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu, novelu O rodičích a dětech, roku 2011 nominován na ocenění Magnesia Litera za prózu. Knihy Emila Hakla se vyznačují charakteristickým stylem i skvěle zvládnutými dialogy a ani v této knize tomu není jinak. Autor nám vyloží svou motivaci k jejímu napsání a přečte ukázku z povídkového triptychu.
10 564
495
2 802
947
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.