02:45
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Kdy vlastně vznikly bankovky neboli papírové peníze a jak a z čeho se vyrábějí?
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Základní informace o tom, co je to platební karta, jaké druhy karet existují a jak s nimi bezpečně zacházet.
Pořad popisuje životní situaci ženy, která ke svému životu přistupuje laxně. Ve svých čtyřiceti letech má pouze základní vzdělání, příliš nepracovala, má dluhy a nyní je z větší části finančně závislá na rodičích.
Studentka vysoké školy ukazuje svůj měsíční rozpočet. Příjem má pouze od rodičů, brigádu si při studiu nemůže dovolit. Video zahrnuje také anketu mezi studenty vysokých škol o tom, odkud čerpají finance.
Upozornění na problém a nebezpečí nekalých obchodních praktik. Pořad současně přináší i rady, jak jim čelit pomocí srovnávání cen v jednotlivých obchodech.
Pojďme se podívat na peníze z poněkud filozofického hlediska. Penězům se většinou podsouvá jakási špinavá role a málokdy si je automaticky ztotožníme se ctností. Často kazí charakter a mít peněz málo bývá stejně špatné jako mít jich příliš. Kromě jejich základní funkce coby platidla slouží peníze v moderní společnosti také jako prostředek k prosazování a distribuci moci. Majetnější se rovná mocnější. Jenže to vede k hrozným věcem. Ale aby společnost mohla zdravě fungovat, musí vždy zůstat něco, co za peníze koupit nelze. To je základem moderního státu a zároveň jádrem problému korupce.
Vysvětlení, co je to daň z přidané hodnoty (DPH). Jedná se o daň univerzální: platí ji všichni při nákupu zboží a služeb. V různých státech se výše DPH může lišit.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.