02:26
Ukázka vysvětluje pojem inflace - jev, který znehodnocuje naše peníze. Inflací označujeme peněžní jev, který je neustálý a všudypřítomný. Popis, jak se měří inflace a kupní síla peněz.
Vysvětlení, jak inflace znehodnocuje peníze i jak se s ní lze vypořádat prostřednictvím investic. Mírná inflace je pro ekonomiku užitečná, naopak hyperinflace znamená rozpad celého peněžního systému.
Vysvětlení principu cenotvorby. Cenu výrobku/služby si stanovuje prodejce sám a zahrnuje počáteční náklady, odměnu člověka, který výrobek udělal, nákup nástrojů, obalů a nájem prostoru, kde je výrobek vyroben. Po odečtení nákladů z ceny nám zůstane hodnota, které říkáme výnos/marže/zisk.
Pasáž vysvětluje pojem hyperinflace a popisuje, jak může být příčinou rozpadu peněžního systému a zhroucení fungujících hospodářských struktur.
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje rozdíl mezi člověkem na pozici zaměstnance a osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Zaměstnanec pracuje pro svého zaměstnavatele, má určenou pracovní dobu a odměnou za práci mu je plat. Má nárok na placenou dovolenou. Naopak OSVČ si musí sama čas zorganizovat a nárok na placenou dovolenou nemá.
Ve videu je znázorněna modelová situace oddlužení/insolvence u soukromé firmy. Jsou uvedeny podmínky a související poplatky, ale ani jejich splnění a zaplacení nezaručí dlužníkovi, že k oddlužení opravdu dojde.
Pojďme se podívat na peníze z poněkud filozofického hlediska. Penězům se většinou podsouvá jakási špinavá role a málokdy si je automaticky ztotožníme se ctností. Často kazí charakter a mít peněz málo bývá stejně špatné jako mít jich příliš. Kromě jejich základní funkce coby platidla slouží peníze v moderní společnosti také jako prostředek k prosazování a distribuci moci. Majetnější se rovná mocnější. Jenže to vede k hrozným věcem. Ale aby společnost mohla zdravě fungovat, musí vždy zůstat něco, co za peníze koupit nelze. To je základem moderního státu a zároveň jádrem problému korupce.
Veřejný dluh je součtem dluhů, které udělal stát jako celek. Jak to lze řešit? Je to jednoduché, upravit své výdaje a příjmy nebo si půjčit. Nebo to tak jednoduché není? V každém případě jde o záležitosti, které se ve finále týkají každého z nás.
11 728
628
3 557
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.