04:56
Představení Tokia, hlavního města Japonska. Ukazuje velikost osídlení, kontrast modernity a tradic i dopravní systém tohoto velkoměsta.
Reportáž o zemětřesení a následné vlně tsunami v Japonsku, která v roce 2011 způsobila katastrofální škody. Rozhovor s reportérem Tomášem Etzlerem.
KLDR, stát, o kterém každý ví, málokdo ho však navštíví. Návštěvy novinářů se smějí uskutečnit jen se souhlasem státu a pod přísnou kontrolou. V hlavním městě si prohlédneme nejvýznamnější památky, nové vědecko-technické centrum i metro, jehož spoje jsou často nespolehlivé vzhledem k výpadkům elektřiny. Ve městě jsou všudypřítomné portréty vůdců a ve výlohách nechybí protiamerické plakáty s tematikou jaderných zbraní.
Čínská největší přehrada světa Tři soutěsky slaví 15 let od svého spuštění. Přestože je čínským režimem prezentovaná jako úspěšný projekt, zatopila 150 měst a její budování neprobíhalo bez problémů ať už technických, nebo na politické úrovni.
Váránásí leží na západním břehu řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů a je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Pořad ukazuje, jaký je život ve Váránásí a jaké jsou hinduistické tradice spjaté s posvátnou řekou Gangou.
Kamčatka je asi 1200 km dlouhý poloostrov na východě Ruské federace. Většinu poloostrova pokrývají vulkány, středem se táhne hluboké údolí řeky Kamčatky ústící do Tichého oceánu. Místní klima je s výjimkou pobřeží dosti tvrdé a silně tak ovlivňuje život lidí na poloostrově.
V přepočtu na počet obyvatel je Katar nejbohatším státem světa. Zájem o katarský trh roste i díky investicím do Mistrovství světa ve fotbale 2022. Malý stát Perského zálivu prosperuje i navzdory blokádě okolních čtyř zemí. Zapojila se do ní Saudská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty kvůli katarským vazbám na Írán. Kataru však roste sebevědomí stejným tempem jako místní horizont. Ale jen 10 % ze tří miliónů místních má katarské občanství a lidskoprávní organizace neustále upozorňují na porušování práv migrantů, dělníků.
V jižním Kyrgyzstánu nejprve navštívíme tržiště s ovocem, poté ochutnáme tradiční taštičky samsa a podíváme se na jejich přípravu. Nakonec se vydáme na farmu zaměřenou na rostlinnou výrobu. Nachází se v etnicky pestré Ferganské kotlině, jedné z nejúrodnějších oblastí ve střední Asii. Pěstuje se zde hlavně bavlna, obilí či rýže.
Pasáž vysvětluje, jakým způsobem lze omezit kácení tropických deštných lesů a zajistit trvale udržitelný rozvoj Amazonie.
Větrné mlýny jsou neodmyslitelnou součástí Mallorky. V dobách největšího rozmachu bylo na ostrově v provozu zhruba 3000 mlýnů, které se využívaly jak pro mletí obilí, tak pro čerpání vody na zavlažování. Na Mallorce se však změnily ekonomické aktivity obyvatelstva s příchodem turistů, což mělo vliv i na využívání mlýnů.
Navštívíme elektrárnu Gabčíkovo, vodní dílo na Dunaji, megalomanskou stavbu, která vyvolala na přelomu 80. a 90. let bouřlivé protesty ochránců přírody na Slovensku a v Maďarsku. Vodní dílo se stalo i předmětem dlouhotrvajícího sporu mezi Maďarskem a tehdy nově vzniklým Slovenskem. Slovenské moře, jak se také tomuto vodnímu dílu říká, je soustava jedné nádrže, dvou kanálů a čtyř vodních elektráren.
Schwarzenberský plavební kanál je významnou technickou památkou. Tato dopravní cesta, vybudovaná ve druhé polovině 18. století, sloužila k transportu dřeva z šumavských hvozdů až do Vídně. Kanál 44 km dlouhý byl v provozu až do roku 1916, některé úseky sloužily i později. Dnes je oblíbeným cílem turistů.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.