03:19
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Mangrovy jsou unikátním ekosystémem, který chrání pobřeží jihovýchodní Asie před tajfuny a tsunami. Národní park Sundarbands v Bangladéši ochraňuje největší mangrovový prales na světě.
Hmyz opyluje i škodí. Pokud by však zmizely ze světa včely, lidstvo by prý přežilo nejdéle 4 roky. Do intenzivně využívané zemědělské krajiny je potřeba navrátit medonosné či krmné pásy. Nejenže dávají úrodu, jsou především oázou života a farmářům mohou sloužit jako protierozní opatření. Vůbec nemusí být široké, stačí i deset metrů.
Přirozená pestrost lesních společenstev je nejen krásná, ale i zdravější a ekologicky stabilnější než jakákoliv monokultura. Nicméně právě smrkové monokultury jsou typickým představitelem hospodářského lesa a kvůli nízké biodiverzitě jsou prostřenou tabulí pro periodicky se vracející škůdce. Kůrovcová kalamita však nemusí být pouze katastrofou, ale i příležitostí vrátit se k udržitelnému hospodaření v lese, kde je druhová skladba dřevin pestrá, odpovídající klimatu, stromy jsou různého stáří a pod nimi na jaře bují bohaté bylinné patro.
V červenci roku 2022 vypukl požár v národním parku České Švýcarsko, jednalo se o největší lesní požár na našem území. Dají se vůbec předpovídat podmínky pro vznik požárů? A jak s přírodními požáry souvisí extrémně teplé počasí? To nám objasní klimatolog Radim Tolasz.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
Jezídismus vznikl v Mezopotámii a mnoho Kurdů jej považuje za své původní náboženství. V jeho obřadech se mísí prvky judaismu, islámu, křesťanství, zoroastrismu aj. Jezídi praktikují ranní a večerní modlitby ke slunci. Centrem jezídismu a nejsvatějším místem je údolí Láliš v severním Iráku, kde se podle legendy vylodilo sedm andělů, které stvořil Bůh. Dnešní zvyky poutníků na tomto místě se však od tradičních liší.
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách po Iráku. Tentokrát se vydávají do oblasti Iráku, kde žijí Kurdové, národ, který nemá vlastní stát. Na cestě se dostanou do míst, které jsou terčem bombardování. V horách se totiž ukrývají kurdští separatisté, kteří jsou ostřelováni tureckou armádou.
Tibetská náhorní plošina je velmi rozsáhlá rovina obklopená nejvyššími pohořími světa. Její průměrná výška je neuvěřitelných 4500 metrů nad mořem, místy se vyšplhá až na 6000 metrů nad mořem. Náhorní plošina i okolní pohoří vznikly v důsledku subdukce indické litosférické desky pod euroasijskou desku.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.