04:22
Existují zvuky, které slyší jenom děti prvního stupně základní školy. Podívejte se na experiment s Petrem Vackem, ve kterém se přesvědčíme, že děti mají větší frekvenční rozsah zvuku než dospělí lidé. Slyší tak i zvuky o vyšší frekvenci.
Stručné vysvětlení vlivu rotace Země na pohyb kyvadla.
Jak vzniká zvuk? Jak se šíří, abychom slyšeli? A na čem závisí charakter zvuku? V čem spočívá rozdíl mezi nízkým a vysokým tónem? Odpovědi přinesou dvě kovové tyče, počítač v roli osciloskopu a pokusy z akustiky.
Zvuk se přenáší na dálku pomocí vibrací. Jak přinutit staré trubky z plastu zpívat a papírové pohárky řvát? Uslyšíte také, co se stane, když nepoužijete k šíření vln vzduch, tedy kyslík a dusík, ale mimozemskou směs hélia a dalších plynů.
Ukázka stojatého vlnění typického například pro napjatou strunu a popis výpočtu rychlosti světla pomocí mikrovln.
Hudební produkce v podání divoce rostoucí rostliny křídlatky a studentů Střední školy stavební v Jihlavě. Fyziku najdete zkrátka ve všem. Pod vedením jejich fyzikáře Tomáše Krásenského nám za Michaelovy asistence odhalí zákonitosti hudební akustiky.
Pasáž stručně vysvětluje, jak jednoduše vyrobit zdroj zvuku – klakson.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.