00:53
Existují zvuky, které slyší jenom děti prvního stupně základní školy. Podívejte se na experiment s Petrem Vackem, ve kterém se přesvědčíme, že děti mají větší frekvenční rozsah zvuku než dospělí lidé. Slyší tak i zvuky o vyšší frekvenci.
Jak vzniká zvuk? Jak se šíří, abychom slyšeli? A na čem závisí charakter zvuku? V čem spočívá rozdíl mezi nízkým a vysokým tónem? Odpovědi přinesou dvě kovové tyče, počítač v roli osciloskopu a pokusy z akustiky.
Co je to vlastně zvuk? Zvuk je mechanické podélné vlnění. Zdroj zvuku šíří své kmity do okolí hmotným prostředím, třeba vzduchem nebo vodou. Vysoké zvuky (v hudbě tóny) mají vyšší frekvenci kmitů. U nižších zvuků je kmitání nižší.
Co se stane, pokud vložíme zvonící budík do vakua? Zvonění ztichne, protože zvuk se ve vakuu nešíří. Hukot armádního křižníku z Hvězdných válek tak můžeme zařadit k filmařským mystifikacím.
Jak lze vidět zvuk? Vzduchem se zvuk přenáší pomocí tzv. zvukových vln čili vibrací. A ty můžeme zachytit. Co je zvukové dělo? Šíří se zvuk ve vakuu? Ukázka využití seismografu k identifikaci jaderného výbuchu, zemětřesení či složení hornin.
Víte, co mají společného netopýři, sonary a radary? Je to takzvaná echolokace. Tou ale v živočišné říši vynikají nejen netopýři. V podstatě jde o schopnost vysílat ultrazvukové signály a podle ozvěny poznat, kde a jak daleko se nachází překážka.
V jakých jednotkách se měří hlasitost? Co je zvuk? Ve kterém prostředí se nemůže šířit zvuk? Jaká je rychlost šíření zvuku vzduchem? Jak nazýváme frekvenci vyšší než 20 kHz? Který obor se zabývá šířením zvuku a jeho vnímáním? Co určuje výšku tónu? Jak nazýváme první přístroj k nahrávání a reprodukci hlasu? Kdo je vlastníkem patentu na fonograf? Co všechno víte a nevíte o zvuku, zjistíte v našem kvízu.
Hudební produkce v podání divoce rostoucí rostliny křídlatky a studentů Střední školy stavební v Jihlavě. Fyziku najdete zkrátka ve všem. Pod vedením jejich fyzikáře Tomáše Krásenského nám za Michaelovy asistence odhalí zákonitosti hudební akustiky.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.