03:13
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Příběh zadluženého muže, který není schopen najít si dlouhodobou práci a upřednostňuje brigády. Pokud však nebude mít stálou práci, není možné jednat s bankovními institucemi o řešení jeho dluhové situace.
Ukázka, jak vypadají příjmy a výdaje zadluženého člověka, který je zároveň nemocný a nemůže si vydělávat.
Phishing je způsob získání citlivých údajů přes internet, kdy podvodníci předstírají, že jsou zaměstnanci banky nebo úřadu. Obvykle žádají o číslo bankovního účtu a přístupové údaje. Ukázky obrany proti phishingu, jakou je např. antivirový systém v počítači, který je nutné průběžně aktualizovat.
Půjčka znamená dluh. Vysvětlení, že ke každé půjčce se navíc musejí platit úroky, což jsou procenta z celkové půjčené částky. O jejich výši rozhoduje věřitel, tedy ten, kdo nám peníze půjčuje.
Krátké přiblížení problematiky dluhů, dluhové spirály i možného řešení. Tím může být například konsolidace půjček nebo osobní bankrot.
Video se věnuje možnostem, jak získat finance na vzdělání, když nemáte na školné nebo další výdaje spojené se školou. Je tu školní stipendium, nadační fondy nebo studentská bankovní půjčka. Investovat čas a peníze do vzdělání se vyplatí! Volba vzdělání je rozhodnutí, které ovlivní celý váš život.
Příběh ženy, která si hledá práci jako prodavačka a pomáhá jí v tom kouč. Jeho role spočívá v pomáhání lidem se zvýšením sebevědomí a rozvíjením jejich schopností.
Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.
V dnešní době existuje mnoho způsobů, jak si přivydělat v online prostoru. Na co si při výběru brigády dávat pozor? Jaké nástrahy nás mohou potkat? A jak postupovat, když je nabídka práce inzerována přes sociální sítě?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.