14:50
Seriál
Bez znalostí a zkušeností toho moc nedokážeme. Je důležité, abychom se vzdělávali v oboru, který nás zajímá a pro který máme předpoklady nebo talent. Těžké rozhodnutí čeká i Sáru, která se rozmýšlí, jakou cestou se vydat. Na jakou střední školu, gymnázium nebo uměleckou školu si asi podá přihlášku?
Ve studiu pořadu Hřiště 7 si s Irenou Smetáčkovou povídáme o typických "ženských" a "mužských" povoláních, o kterých se ve společnosti mluví. Proč se ve společnosti tyto stereotypy objevují? A existuje nějaké typické povolání pro ženy a muže? V závěru společného povídání si uvědomujeme, že pro výběr povolání jsou nejdůležitější naše schopnosti a dovednosti a také nás profese musí bavit. Ukázka je staršího data, jak je to se "ženskými" a "mužskými" povoláními v současnosti, může být tématem pro diskusi v hodině.
Pořad ukazuje možnost volby mezi podnikáním a rolí zaměstnance. Zaměstnanec musí pravidelně chodit do práce, dostává pravidelně plat, má nárok na dovolenou a stát ho chrání zákoníkem práce. Podnikatel je svobodnější, ale žije ve větším riziku.
Výběr budoucího povolání, a tedy i výběr školy, je velmi důležité rozhodnutí. Podle čeho se ale rozhodnout? Rady dětského psychologa.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
Získat práci revizora není nic jednoduchého. V tomto vzdělávacím pořadu Dopravní podnik hl. m. Prahy představuje své požadavky na pozici pracovníka revizora, o kterou se ucházejí dva věkově i povahově rozdílní kandidáti.
Kandidáti procházejí tříměsíční přípravou a průpravou, aby obstáli ve zkoušce před komisí Ministerstva vnitra. Musejí obstát v sebeobraně, střelbě, fyzických testech a znalostech zákona.
Aby hasiči mohli zasahovat i na těch nejhůře dostupných místech, potřebují pořádnou výškovou techniku. Jak taková technika vypadá? A co vše musí zvládat správný hasič? Práci na plošině si vyzkoušela i malá Viktorka a byla moc šikovná...
Zapojení propuštěných vězňů zpět do společnosti je obtížné. Mnozí se na ně dívají skrz prsty: Často mají dluhy a zaměstnavatelé obvykle vyžadují čistý záznam v rejstříku trestů. I proto se jich zpět do vězení vrací až sedmdesát procent, mnohdy opakovaně. Problém je z určité části i systémový, protože záchranná sociální síť příliš efektivně nefunguje, a velký díl práce tak leží na neziskových organizacích, které de facto suplují roli státu. Nejdůležitější však je, aby změnu života chtěli sami bývalí vězni.
12 741
706
4 256
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.