03:42
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Může to být i pohádka o fotbale, ve které jedenáct bratrů z české vesničky poráží nejslavnější světová fotbalová mužstva. Písničkář a spisovatel Jan Burian čte ze své oblíbené knížky Klapzubova jedenáctka od Eduarda Basse.
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Tím spíš, když je to knížka o přátelství, bratrství, rasové snášenlivosti a boji proti bezpráví. Herec Jiří Macháček čte ze své oblíbené knížky Vinnetou od Karla Maye.
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Jak se dostali malí človíčkové z Kvítečkova na Měsíc? Co se tam v tajemném a ze Země neviditelném světě děje? Režisér Karel Janák čte ze své oblíbené knížky Neználek na Měsíci od Nikolaje Nosova.
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Co je to encyklopedie? Jak v ní hledat? Co všechno můžeme v encyklopedii najít? Herečka Zuzana Kajnarová čte ze své oblíbené knížky Dětská encyklopedie od Bohumila Říhy.
Video pojednává o faktu, že jsme si Franze Kafku utvořili k obrazu svému. Vzhled i povaha Franze Kafky byla postupně přizpůsobena, aby vše zapadalo do mýtu o Kafkovi. Víme, jaký doopravdy byl? A jak doopravdy vypadal?
Hostem Antonína Přidala v pořadu Z očí do očí byl Ota Ulč, český exilový spisovatel, který emigroval v roce 1959 do Západního Berlína a později do USA, kde vystudoval politologii a poté přednášel na univerzitě. Jeho knihy vycházely v nakladatelství Škvoreckých '68 Publishers v Torontu, po roce 1989 vydal kolem dvou desítek knih v České republice.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období tzv. zlatých šedesátých, v nichž docházelo ve tvorbě Národního divadla k rozporu; na jedné straně se v dílech odrážel úpadek socialistického realismu, na druhé straně se objevovali tací, kteří se snažili o znovuzavedení tohoto uměleckého směru.
Činohra Národního divadla představuje jevištní inscenaci jednoho z nejčtenějších děl české klasiky, baladickou sbírku Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Pořad provází jednak vznikem divadelního představení, jednak zprostředkovává skrze režijní tandem SKUTR a herce Činohry ND interpretace jednotlivých balad. Společně se s tvůrci představení zamýšlejí nad motivy mystiky, hororu, viny, trestu, ale i odpuštění.
Jaroslav Hašek je obecně známý jako autor Švejka. Osudy této svérázné postavy za první světové války jsou populární v mnoha zemích světa. Vedle úspěšného románu ale Hašek napsal také řadu povídek, jejichž děj umisťoval do různých prostředí, zpravidla takových, která sám dobře znal. Povídka Ofsajd spojuje prostředí fotbalu a žurnalistiky.
Kohoutek a slepička nejsou spokojení se svým obydlím ve stodole a chtějí si postavit nové. Radí se proto s různými zvířátky, jak si domeček staví ona. Co jim poradila? Jak to se stavbou dopadlo? Pozorně poslouchejte. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Švanda měl čarodějné dudy. Když na ně spustil, všechny roztancoval. A kde kvíkly jeho dudy, tancovalo se celou noc. Dokonce i v pekle málem utancoval všechny čerty! Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
Znáte pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém? Je to jedna z nejznámějších pohádek a vypráví se po celém světě. Možná ji znáte trošičku jinak, než si ji teď poslechnete. Je totiž ve verších.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.