03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Pořad přibližuje život a dobu Josefa Jungmanna, včetně ukázek z jeho tvorby.
Pasáž formou scénky a vysvětlení prezentuje brněnský hantec a jeho typické rysy. Uvádí použití některých slov, vysvětluje jejich význam a původ.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, jak správně rozvíjet pisatelské dovednosti a napsat příběh. Budeme tvořit slova, dvojice slov, věty, luštit hádanku a napíšeme vlastní krátký příběh.
Radoslav Brzobohatý, „národní obrozenec češtiny 21. století“, vzpomíná na natáčení F. L. Věka od Aloise Jiráska, vyjadřuje se i k tomu, jakou podobu tehdejší jazyk měl. A jaký je podle něj dnešní jazyk?
V pasáži je vysvětleno, kdo je internetový troll a co je smyslem jeho počínání.
Když píšeme dopis, dodržujeme určitá formální pravidla. Stejně tak je to i při psaní mailu. Stručně vyjádříme obsah svého sdělení v kolonce „předmět“. Máme možnost využít k zaslání zprávy více příjemcům najednou. Rozmyslíme si, zda budeme posílat i přílohy, aby objem dat nebyl moc velký a nezahltil schránku příjemce.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde se píše mně a kde mě. Paní učitelka Markéta se tentokrát v roli pilotky a cestovatelky s dětmi vydává na planety „mě/mně“, „bě/bje“ a „vě/vje“. V doplňovacích cvičeních si děti mohou procvičit, zda pochopily dnešní nelehkou látku.
Rasismus je hloupý názor, že někteří lidé jsou lepší než ostatní jen kvůli tomu, jaké jsou rasy. V pořadu Slovíčka si vysvětlíme, co slovo rasismus znamená a jaké jsou projevy rasismu. Vysvětlíme si, jak je nebezpečné posuzovat lidi povrchně, bez znalosti toho, jací doopravdy jsou.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem C. Učí je, jak se písmeno C píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem I. Učí je, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku vzory podstatných jmen rodu mužského. Nejprve si zopakujme tvrdé vzory. Řekněme si, které vzory jsou měkké. Přiřaďme vzory k jednotlivým podstatným jménům. Ukažme si, jak správně určit vzor. A zahrajme si na artisty.
Muzikálová zpěvačka Tereza Duchková se nejprve zamýšlí nad tykáním a vykáním. Hlavně ale mluví o úskalích, jež má zpívání v češtině. V druhé části rozhovoru vypráví o tom, co jí vadí na češtině (respektive užívání češtiny), například o anglicismech.
Pasáž poskytuje několik příkladů prolínání češtiny a jiných jazyků. Scénka o češtině používané v Americe, následně rozhovor o témže tématu s jazykovědkyní. Anketa v ulicích o možných překladech anglických pojmů do češtiny (talk show, show, business) a rozhovor s výtvarnicí A. Parikovou narozenou v Belgii a tvořící v Čechách.
V druhém díle Slovohrátek se Anička s Viktorkou zabývají cizími jazyky a vymýšlením tajné české řeči pomocí prohazování samohlásek. Jak se to dělá a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Mómo tojno řoč aneb kolik řečí umíš.
9 867
399
2 280
861
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.