03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Tématem dnešního dílu animovaného seriálu Slovíčka je empatie. Empatický člověk je ten, který se obvykle v různých situacích snaží vžít do pocitů druhých. Chápe třeba rozčilení člověka, na jehož místě bychom se zachovali úplně jinak. Jak poznáme, že jsme empatičtí, a jak nám empatie může škodit? Jak se dá empatie využít k ovlivňování lidí?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku číst a psát skupiny dě, tě, ně. Budeme pojmenovávat obrázky, doplňovat slova vhodnými slabikami a také si rozšíříme slovní zásobu.
Scénka s odborným vysvětlením se zabývá různými rčeními a úslovími, jejich významem a tím, jak takové jazykové útvary v češtině vznikají.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku psát recept a rozšiřovat si slovní zásobu o vhodná slovesa a zapojovat tvořivost a fantazii.
Vybrat dětské dabéry není jednoduchá záležitost. Nejdůležitějším předpokladem je, aby dítě umělo dobře a plynně číst.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se staršími žáky pomocí metody brainstormingu připomenout pro ně zásadní události roku 2020. Budeme se orientovat na časové ose a vyhledávat informace v kalendáři. Uvědomíme si rozdíl mezi přítomností, minulostí a budoucností u slovesných tvarů, které pro popis událostí použijeme.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku lidová říkadla a rozpočítadla. Když si je pozorně přečteme, snadno k nim dokážeme přiřadit správný obrázek. Dozvíme se také, kdy asi děti daná říkadla vymýšlely. Na závěr si zahrajeme hru Pešek.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku pracovat s vyjmenovanými a příbuznými slovy v textu. Doplníme vhodná slova, vyhledáme a opravíme chyby. Zopakujeme si, co jsou slova vyjmenovaná a slova příbuzná. A přitom si zahrajeme na novináře!
Co myslíte, mluví se na území České republiky všude stejně? Pokud jste někdy vytáhli paty z rodného kraje a navštívili jste i jiné části naší vlasti, určitě jste si povšimli, že tu a tam se liší přízvuk, rychlost mluvy a občas lidé používají i slova, na která z domova nejste zvyklí. Inu, jiný kraj, jiný mrav - anebo spíš jiné nářečí.
Pasáž uvádí zajímavé příklady mezijazykových homonym a vysvětluje jejich význam v maďarštině.
Psaní čárek v souvětí není jednoduchou jazykovou záležitostí. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje psaní čárek před problematickými spojkami „a“ a „nebo“, dále představuje tři základní pravidla, jak zvládnout psaní souvětí.
Výklad profesní mluvy kameramanů uvádí humorná scénka, která upozorňuje na to, jak lidé mimo danou profesi mohou být zmatení z neobvyklé slovní zásoby. Význam jednotlivých výrazů vysvětluje kameraman Martin Horyna.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.