03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, proč je důležité správné pořadí vět v příběhu. Na pohádce Červená Karkulka si ukážeme, co se s pohádkou stane, když věty zamícháme. Poté si zkusíme správně seřadit obrázky a vymyslíme vlastní příběh. Nezapomeneme si připomenout, jaký je rozdíl mezi souvětím a větou jednoduchou.
Zhlédněte ukázku mediální manipulace na počátku 20. století na případu hilsneriády. Ukazuje, jak jednostranný byl v této téměř nelidské kauze dobový tisk. Takto se falšovaly dějiny v zájmu čtenosti novin.
Krátké video představuje život a tvorbu Eduarda Petišky, jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů pro děti i dospělé. Žáci se známí s jeho osobním životem i nejznámějšími díly jako jsou Pohádky tisíce a jedné noci, Birlibán nebo Staré řecké báje a pověsti.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku používat orientační prvky v textu k lepšímu porozumění. Vyzkoušíme si práci grafiků v grafickém studiu. Budeme připravovat naučný text, který pro lepší srozumitelnost označíme orientačními prvky.
Ve třetím díle Slovohrátek se Anička s Brunem a Vojtou zabývají spojkami „a“ a „ale“'. K čemu slouží a dávají větě nějakou náladu?
Pasáž vysvětluje, jaký je původ pojmenování městské části Štěrboholy a v souvislosti s tím zmiňuje, odkud pochází úsloví „mít u někoho vroubek“.
Pořad přibližuje život a dobu Josefa Jungmanna, včetně ukázek z jeho tvorby.
V prvním díle Slovohrátek se Anička s Eliškou zabývají významem slov. Jak významem doslovným, tak významem přeneseným. Co znamená zlaté srdce, srdce z kamene nebo mít srdce v kalhotách? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Srdce na dlani aneb slova doslova.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem S. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Vyprávění o slově „vlys“, o jeho původu a významu. Vysvětlení, proč se v něm píše po písmeně L ypsilon.
Výklad profesní mluvy doručovatelů uvádí humorná scénka a následně „messenger“ Roman Janošťák vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je fáčko, hočopočo nebo mesevesta?
Pasáž vysvětluje, proč se v písni Prší, prší vyskytuje tvar slova „koníčky“, a dále se zabývá významem slova „zhůvěřile“ v písni Karla Gotta.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.