03:23
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Pořad popisuje přípravu Konstantina a Metoděje na misi na Moravu a tvorbu prvního slovanského písma – hlaholice. Ukazuje také osobnost knížete Rastislava a jeho napjatý vztah s franckými duchovními.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Pořad přibližuje život a dobu Josefa Jungmanna, včetně ukázek z jeho tvorby.
Ani funkčním stylům se nejspíše v maturitním testu nevyhnete. Pojďte si zopakovat, jaké funkční styly existují a co je charakterizuje. S funkčně stylovou charakteristikou textu totiž budete při řešení testu pracovat. Ve videu uvidíte různé strategie řešení takových úloh, a to včetně rizik některých strategií.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku tvořit hádanky. Ukážeme si, jaký bude postup při jejich tvoření. A připravíme si zajímavé zadání pro ostatní.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Co znamená slovo ekologie? Mají ekologičtí aktivisté opravdu ekologické uvažování? Jak to všechno souvisí s životním prostředím? Co je značka eko? Odpovědi, nejen na tyto otázky, na vás už čekají ve videu.
Slyšeli jste, že si často lidé stěžují, že pro samou práci a přípravy nemají ani čas si vychutnat slavnostní atmosféru? Jak se dozvíte v následujícím dílu Slovíček, alespoň nějakou atmosféru si vychutnáváme vlastně pořád. Atmosféra ve fyzikálním smyslu je něco úplně jiného než takzvané dusno ve třídě, kde došlo k potyčce. Bez ní bychom totiž nemohli dýchat. Proč se nám ve vysokých výškách dýchá hůře? A kde můžeme vidět konec naší atmosféry?
Pasáž se zabývá systémem samohlásek v českém jazyce, jejich délkou, kvalitou a uspořádáním.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá odlišnostmi různých nářečí, uvádí příklady rozdílů a zmiňuje, jak a kdy vznikla nářečí.
Rozhovor o neurolingvistice – co to je, na co se zaměřuje, kdo ji může využít. Vysvětluje nejčastější poruchy jazyka (afázie) způsobené poruchami mozku. Dále se hovoří o tvorbě a porozumění řeči a objevu genu řeči nejen u člověka.
Haná, krajina bohatých statků, návštěvníky přivítá větrnými mlýny. Staré časy připomenou i rázovité stodoly, hanácké nářečí nebo bohatě vyšívané kroje. Podíváme se také, jak vypadala hanácká svatba. Proč tyhle dobré časy skončily?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku psát písmenko B, b. V úvodu nám s vyvozením písmenka pomůže básnička, ve které si všechna písmenka b zakroužkujeme. K upevnění využijeme pantomimu, pojmenování různých ingrediencí receptu bábovky. Psát budeme provázkem, prstem do mouky i fixem na desku.
Umění naslouchat je jedna ze zapomenutých dovedností. Lidé hodně mluví a málo naslouchají. Proč je vlastně důležité umět správně naslouchat? Jak důležité je umění naslouchat pro komunikaci? Odpovědi nabízí s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
V prvním díle LOGOhrátek si budeme hrát se slovy a trénovat jejich význam. Jako malí se ze všeho nejdříve naučíme používat citoslovce, kterými vyjadřujeme své pocity. Abychom mohli správně vyslovovat, musíme také správně dýchat. Nakonec si zahrajeme hru na překladatele.
Co je to mediace a jak usmířit dva lidi ve sporu? Jak postupovat, dostaneme-li se do situace, kdy se nám svěřují dvě rozhádané strany? Ukázka využívá jeden z nejčastějších typů sporu, spor mezi sousedy. Na jeho příkladu nás seznamuje s možnostmi úspěšného usmiřování konfliktů. Problematiku mediace představuje s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
9 528
362
2 022
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.