12:45
Spisovatel Alois Jirásek se proslavil jako autor s neuvěřitelně širokým záběrem historických témat a v ukázce vystupuje zejména jako autor čtenářsky úspěšné knihy pro mládež Staré pověsti české. Některé z těchto pověstí jsou zde převyprávěny zábavnou formou. Dozvíme se, že ve svém díle hrdiny nejen popisoval, ale sám jím byl také ve skutečném životě. Jako jeden z prvních se nebál podepsat Manifest českých spisovatelů v roce 1917.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Ferda Mravenec je bezesporu nejznámější postavou českého novináře, spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory. Video nás seznamuje s tím, jak Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a další Sekorovy postavy vznikaly.
Jaroslav Hašek pobýval v Rusku pět let, vstoupil do Rudé armády a zastával i poměrně důležitou funkci, byl zástupcem velitele města Bugulma v Povolží. Reportáž popisuje Haškovo zdejší působení a představuje také jeho muzeum.
Vybraná pasáž představuje jedinou hru Václava Havla, která vznikla na motivy jiného díla, Žebráckou operu, v originálu The Beggar's Opera od Johna Gaye. Video obsahuje nejen ukázky z představení a komentář k pozadí této hry i původního díla, ale i vyjádření režiséra Davida Radoka k aktuálnosti představení. Nechybí ani dobové záběry s komentářem samotného Václava Havla.
Eugen Brikcius je jednou z významných postav české literatury. Od šedesátých let pořádal happeningy, později ve své vlastní literární tvorbě pracuje s nonsensem, jazykovými experimenty či prvky dadaismu a absurdity. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a nedlouho po jejím podpisu byl nucen odejít do rakouského exilu. Podívejte se na jeho osudy nejen před listopadem 1989, ale i po něm, kdy stále pokračuje ve své tvorbě a díky „druhému“ domovu pořádá v Praze akce nejen o pražské německy psané literatuře.
Život renesančního kavalíra Kryštofa Haranta by vydal na několik životů. Vzdělaný šlechtic prožil část svého života na panovnických dvorech, napsal několik hudebních skladeb, do literatury se zapsal svým známým cestopisem o putování do Svaté země a do historie aktivní účastí na stavovském povstání. Dokonce podle legendy měl se svými vojsky ostřelovat císařskou rezidenci ve Vídni. Jeho život jako jednoho z tří českých pánů, tedy příslušníků nejvyšší české šlechty, ukončila poprava na Staroměstském náměstí v červnu 1621.
Sutnarovu osobnost nejlépe charakterizuje slovo průkopník, protože razil nové cesty myšlení a tvorby a odvážně uskutečňoval to, co dnešní generace považuje za naprostou samozřejmost. Představy o budoucnosti ho přivedly až k základům informačního designu, jejichž formulováním předjímal dnešní svět 21. století. Budoval rovněž základy moderní vizuální komunikace v oblastech marketingu a reklamy.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese a autora slavných grafických plakátů. Jeho plakáty byly známé pro jemné linie, květinové motivy, ornamentální detaily a dekorativní kompozice. Dlouhá léta žil v Paříži a USA.
Co víme o nejslavnějším renesančním člověku? Obdivovaný malíř se věnoval malířství jen první polovinu svého života. Tu druhou věnoval vědě. Zanechal po sobě mnoho nedokončených projektů. Vymyslel záchranný člun a pás, chtěl objevit perpetuum mobile, vymyslel letadlo i vrtulník. Často nenašel investora, jeho nápady byly na svou dobu převratné, moderní, ale také velmi drahé a výstřední.
Pracuje jako učitel v mateřské školce, píše básně, hraje divadlo, maluje a fotí. Vychovává sám čtyři děti, kterým je mámou i tátou zároveň. Rodina a umění k osobnosti Matyho Dia neodmyslitelně patří. Seznamte se s tímto charismatickým, všestranně nadaným mužem, který byl ještě nedávno ženou.
Pojďme se společně podívat na život českého kreslíře, malíře a významného ilustrátora. Adolf Born si jako kluk rád četl v dědečkových knížkách, kde ho zaujaly nejvíce obrázky. Studoval výtvarnou tvorbu na třech vysokých školách. Hodně tvořil právě pro děti, ilustroval známé příběhy Pipi Dlouhé punčochy, večerníčky Mach a Šebestová nebo Žofka Orangutanová.
Oldřich Hlavsa byl klíčovou osobností knižního designu a typografie. Jako designér byl velkým hledačem, jeho knihy testovaly hranice svých možností a vyzývaly čtenáře k interaktivnímu dialogu. Rád experimentoval a hledal nové cesty.
Kdo navrhl první orientační systém pro pražské metro a jaké výzvy bylo třeba vyřešit, aby se v něm cestující orientovali? Daří se dodržovat jeho vizuální identitu? V této ukázce se seznámíme s Jiřím Rathouským, významným grafickým designérem, který v 70. letech 20. století vytvořil první orientační systém pro pražské metro. V 80. letech na jeho práci navázal Rostislav Vaněk.
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.