03:26
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Jak se dá rozvíjet fantazie? Stačí se dívat na skvrny na zdech, na mraky... Skvrnami se inspirovali i čeští umělci. Prohlédněte si dílo Vladimíra Boudníka v pořadu Skobičiny.
Může být reklama umění? Co je to signatura? Co všechno tvořil Zdenek Rykr? To vše se dozvíte ve videu o voňavých obrazech.
Václav Špála maloval různými odstíny modré. Kolik takových odstínů může být? Jasně modrá, bledě modrá, tyrkysová, námořnická modř, královská modř, tmavě modrá... Myslíte, že se dá modrou namalovat kůra stromu nebo kopec?
Pojďme se společně podívat na video o Disneyho kořenech. Walt Disney, zakladatel studia a legendární animátor, se narodil ve Spojených státech, hodně se ale inspiroval Francií, mimo jiné francouzskou kuchyní a architekturou. Po celém světě najdete šest Disneylandů a málokdo z návštěvníků ví, že otec Mickeyho Mouse má i francouzské předky.
Možná znáte knížku Broučci nebo Míša Kulička. Víte ale, kdo tyto knihy ilustroval? Byl to Jiří Trnka, všestranně nadaný člověk, který je považován za jednoho ze zakladatelů animovaného filmu. Byl ale také spisovatelem, výtvarníkem, režisérem a sochařem. Velice rád se věnoval tvorbě pro děti.
Myslíte si, že když malíř namaluje dva podobné obrazy, že jsou stejné? Jan Zrzavý namaloval dvě Kleopatry a v dnešních Skobičinách se dozvíte, že dva podobné obrazy vůbec nemusí být stejné.
Zajímá vás, jak a kdy vznikly obrazy v kostele Sv. Martina? Nebo jak Karel Škréta zaznamenával vztahy pomocí gest, dotyků a pohledů? To vše se dozvíte v dnešním videu.
Ve středověku se obrazy malovaly především pro kostely a kláštery. Lidé se na ně chodili dívat, protože vyprávěly příběhy. Co o nich ale víme? Proč, jak a kým byly namalované? Speciální metoda používající infračervené světlo nám dovolí proniknout vrstvami barev skoro jako kouzlem a odhalit… Zamalovaná tajemství.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.