12:45
Spisovatel Alois Jirásek se proslavil jako autor s neuvěřitelně širokým záběrem historických témat a v ukázce vystupuje zejména jako autor čtenářsky úspěšné knihy pro mládež Staré pověsti české. Některé z těchto pověstí jsou zde převyprávěny zábavnou formou. Dozvíme se, že ve svém díle hrdiny nejen popisoval, ale sám jím byl také ve skutečném životě. Jako jeden z prvních se nebál podepsat Manifest českých spisovatelů v roce 1917.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Ferda Mravenec je bezesporu nejznámější postavou českého novináře, spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory. Video nás seznamuje s tím, jak Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a další Sekorovy postavy vznikaly.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese a autora slavných grafických plakátů. Jeho plakáty byly známé pro jemné linie, květinové motivy, ornamentální detaily a dekorativní kompozice. Dlouhá léta žil v Paříži a USA.
Ladislav Novák byl český malíř a spisovatel, jehož život i tvorba jsou pevně spjaté s městem Třebíč. Tvorbu nepříliš známého básníka se rozhodl vydat literární vědec Petr Kuběnský. V rozhovoru vysvětluje, čím ho Novákova tvorba oslovila. O výtvarné stránce Novákova díla hovoří jeho kurátor Luboš Kressa.
Oldřich Hlavsa byl klíčovou osobností knižního designu a typografie. Jako designér byl velkým hledačem, jeho knihy testovaly hranice svých možností a vyzývaly čtenáře k interaktivnímu dialogu. Rád experimentoval a hledal nové cesty.
Už jste někdy slyšeli pojem Maroldovo panorama? Že ne? Nevadí, ale o bitvě u Lipan, která jednou provždy ukončila husitské války, jste snad už slyšeli. A právě tuhle bitvu umělecky unikátně zpracoval český umělec Luděk Marold, který svým dílem vdechl život jedné z nejvýznamnějších bitev v české historii. Kde ho můžete vidět? To všechno se dozvíte.
Ačkoli mu je více něž sto let, stále baví malé i velké diváky. Loutka Spejbla za svůj dlouhý život prošla několika změnami. Ze začátku vystupoval Spejbl pouze s kašpárkem, až po sedmi letech k němu přibyl syn Hurvínek, Mánička, paní Kateřina a Žeryk. Jeho autorem je Josef Skupa a hlas mu zapůjčil Miloš Kirschner.
Grafičtí designéři a písmaři představují státní symbol českého lva z pohledu grafického pojetí. V ukázce vystupuje brandingový specialista Lumír Kajnar, designéři Anna Eštoková, Petr Štěpán a tvůrci písma Tomáš Brousil a František Štorm. Jak si se symbolem české státnosti poradili při své práci? Podívejte se.
Zajímá vás, jak a kdy vznikly obrazy v kostele Sv. Martina? Nebo jak Karel Škréta zaznamenával vztahy pomocí gest, dotyků a pohledů? To vše se dozvíte v dnešním videu.
Osobnost a dílo spisovatele Aloise Jiráska jsou tématem rozhovoru moderátora Václava Kučery a dvou odborníků, Marie Koldinské a Miloše Zelenky. Společně diskutují o tom, nakolik je autor známý, a předkládají literární i historickou interpretaci prózy Temno.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Ježibaba a uhlíři.
Po návratu z Brixenu měl Havlíček zakázaný pobyt v Praze. Povolen mu byl až v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že je nevyléčitelně nemocný. Krátká ukázka z minisérie Božena zaznamenává setkání jeho setkání s Boženou Němcovou. I zde byl Havlíček pod neustálým policejním dohledem.
Chcete se dozvědět, co vedlo Boženu Němcovou k napsání známé knihy Babička? Co je v její knize podle skutečných vzpomínek malé Barunky a co je smyšlené? Dozvíte se, proč se se svým mužem Josefem Němcem stále stěhovali, jak se Božena stala spisovatelkou a jestli sláva a uznání přináší také bohatství.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.