12:45
Spisovatel Alois Jirásek se proslavil jako autor s neuvěřitelně širokým záběrem historických témat a v ukázce vystupuje zejména jako autor čtenářsky úspěšné knihy pro mládež Staré pověsti české. Některé z těchto pověstí jsou zde převyprávěny zábavnou formou. Dozvíme se, že ve svém díle hrdiny nejen popisoval, ale sám jím byl také ve skutečném životě. Jako jeden z prvních se nebál podepsat Manifest českých spisovatelů v roce 1917.
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Ferda Mravenec je bezesporu nejznámější postavou českého novináře, spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory. Video nás seznamuje s tím, jak Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a další Sekorovy postavy vznikaly.
Ve středověku se obrazy malovaly především pro kostely a kláštery. Lidé se na ně chodili dívat, protože vyprávěly příběhy. Co o nich ale víme? Proč, jak a kým byly namalované? Speciální metoda používající infračervené světlo nám dovolí proniknout vrstvami barev skoro jako kouzlem a odhalit… Zamalovaná tajemství.
Dřív se fotily jen nehybné věci. Pokud by se někdo pohnul, fotka by byla rozmazaná. Jak se tedy můžeme dozvědět, jak vypadal běžný život? Díky malířům. Podívejte se na obrazy Luďka Marolda, mistra zachycení detailu, a prozkoumejte díky nim, jak dřív lidé žili.
Knižní produkce po válce a v období normalizace dosahovala, i přes politická omezení, vysokých kvalit. Představíme si významné tvůrce a jejich přístupy.
Pojďte se seznámit s jedním z nejznámějších českých animátorů Břetislavem Pojarem. Mezi jeho dílo patří například dětmi tolik oblíbené Pojďte pane, budeme si hrát, příběhy nerozlučných medvědích kamarádů, kteří se přemění prakticky na cokoliv. Žák významného českého výtvarníka Jiřího Trnky se navždy zapsal do historie české animace a filmové tvorby.
Myslíte si, že když malíř namaluje dva podobné obrazy, že jsou stejné? Jan Zrzavý namaloval dvě Kleopatry a v dnešních Skobičinách se dozvíte, že dva podobné obrazy vůbec nemusí být stejné.
Zajímá vás, jak a kdy vznikly obrazy v kostele Sv. Martina? Nebo jak Karel Škréta zaznamenával vztahy pomocí gest, dotyků a pohledů? To vše se dozvíte v dnešním videu.
Už jste někdy slyšeli pojem Maroldovo panorama? Že ne? Nevadí, ale o bitvě u Lipan, která jednou provždy ukončila husitské války, jste snad už slyšeli. A právě tuhle bitvu umělecky unikátně zpracoval český umělec Luděk Marold, který svým dílem vdechl život jedné z nejvýznamnějších bitev v české historii. Kde ho můžete vidět? To všechno se dozvíte.
Krátké video představuje Václava Chaloupku, režiséra, který stál za oblíbenými večerníčkovými seriály o zvířatech, jako jsou Pruhovaní kamarádi, Vydrýsek nebo Méďové. Prostřednictvím jeho příběhů nahlédnou diváci do vzniku večerníčků a do Chaloupkova vztahu k přírodě. Video inspiruje děti k objevování krás přírody a rozvíjení fantazie prostřednictvím pozorování zvířat.
Pracuje jako učitel v mateřské školce, píše básně, hraje divadlo, maluje a fotí. Vychovává sám čtyři děti, kterým je mámou i tátou zároveň. Rodina a umění k osobnosti Matyho Dia neodmyslitelně patří. Seznamte se s tímto charismatickým, všestranně nadaným mužem, který byl ještě nedávno ženou.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese a autora slavných grafických plakátů. Jeho plakáty byly známé pro jemné linie, květinové motivy, ornamentální detaily a dekorativní kompozice. Dlouhá léta žil v Paříži a USA.
Jindřichův Hradec patří k nejhezčím jihočeským městům. Ve zdejším minoritském klášteře se nachází unikátní dílo českého barokního řezbářství ze 17. století, takzvaný Strom života, znázorňující rodokmen Ježíše Krista. V klášteře však nalezneme i jiné dílo s obdobnou tématikou, totiž malbu z konce 15. století. Místní historik umění nám objasní historii a symboliku děl.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.