03:57
Ukázka popisuje zhotovení svatováclavské koruny Karlem IV., její symboliku i pasáže z korunovačního řádu.
V polovině čtyřicátých let 14. století se zdála být štěstěna Lucemburkům nakloněná. Na papežský stolec nastoupil Kliment VI., který byl rodinným přítelem, a díky politické podpoře prastrýce Balduina se mohl Karel ucházet o titul římského krále. Dosavadní římský panovník Ludvík Bavor byl v politickém oslabení. Avšak s podporou města Cáchy si své postavení nakonec udržel. V tom samém čase se však rozhořel stoletý konflikt mezi Francií a Anglií. První vážný střet se odehrál u Kresčaku a účastnil se ho i král Jan Lucemburský se synem Karlem. Zatímco pro Jana znamenala bitva hrdinný závěr života, pro Karla otevírala další fázi jeho velkolepé budoucnosti.
Pasáž přibližuje, jaký byl vztah Karla IV. k německým zemím (říši) a konkrétně k Norimberku. Je zde také popsán pogrom na norimberské Židy a postoj Karla IV. k němu. Byl Karel IV. otcem, nebo spíš otčímem vlasti?
Pořad zachycuje způsob volby římského krále, pozadí diplomatického vyjednávání a složitý vztah mezi Janem Lucemburským a jeho synem Karlem IV.
Gotický sloh neovlivňoval jen českou architekturu, ale také styl oblékání a myšlení. Lidé se již neobrací pouze k Bohu, ale starají se i sami o sebe. S tím přichází nové módní kreace a proměna společenského života.
Důležitou roli nejen v počátcích křesťanství hrály ostatky svatých. Byly něčím, co bylo součástí rituálu, věřící je uctívali. Podívejte se na debatu historiků o ostatcích a relikviích nejen českého původu.
Palladium země české je kovový reliéf, který je spojován s ochrannou mocí nad naší zemí, a národní kulturní památka. Je uchováván v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Podívejte se na stručnou, ale pestrou historii zlaceného reliéfu i místa jeho uložení.
Rok vydání Zlaté buly sicilské (1212) patří ve školní praxi k jedněm z nejznámějších. Ke známým skutečnostem patří i základní privilegia, která tato listina pro české království přinášela. Okolnosti jejího vydání ovšem už tak známé nejsou.
Tělesné pozůstatky světců, ale i zbytky jejich oděvu, obuvi a jiných osobních osobních předmětů, hrály velkou roli v životě společnosti. Relikvie byly spojovány s náboženskými rituály, pořídit je bylo nákladné a sloužily také často jako politický nástroj.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Členové Řádu německých rytířů měli ve středověku bránit a šířit křesťanství. Nejdřív v Palestině, poté v Polsku a vlastně v celé Evropě, kde měl řád své enklávy. Kdo a proč se stával členem řádu? Co víme o fungování řádu uvnitř?
Ukázka popisuje divoké nájezdy a taktiku vikingů v Evropě v raném středověku.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.