Jak se má správně volat Záchranná služba, jaké informace jsou důležité a co se naopak při volání na tísňovou linku dělat nemá.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud jsme svědkem dušení z důvodu zaskočení cizího předmětu do dýchacích cest. Uvidíme zde postupy, hmaty a manévry, kterými můžeme postiženému velmi jednoduše pomoci.
Léto se kvapem blíží a mnoho z vás pravděpodobně vyrazí na nějaký výlet. Pokud se vydáte na delší cestu, neměli byste zapomenout vzít si s sebou lékárničku a hlavně dodržovat pitný režim. Ten za vás klidně pohlídá chytrý telefon, stačí jen použít správnou aplikaci.
Bodnutí hmyzem je nejen nepříjemné, ale může být i život ohrožující. Podívejte se, jak postupovat při alergické reakci nebo při bodnutí například od vosy do jazyka. MUDr. Jiří Pešina vysvětlí, proč snadná pomoc může člověku zachránit život.
Krev obsahuje červené a bílé krvinky, destičky, krevní plazmu, a hlavně všechny potřebné živiny pro tělo. Toho využívají někteří parazité, kteří se krví živí. Co všechno nám může pít krev? Komáři, vši, blechy, různé mušky, ale také známá pijavka lékařská. Ta sice tak úplně neléčí, ale její kousnutí nám příliš neublíží. Jen pak ranka dlouho krvácí.
Nanočástice mají ohromnou škálu využití, například při čištění podzemních vod, ve zdravotnictví, nebo na výrobu supravodičů, díky kterým může levitovat malé autíčko i celý vlak. Nanočástice železa mohou hořet, nebo také vyčistit experimentálně zabarvenou vodu.
Imunitní systém, podobně jako systém nervový, disponuje pamětí. Při prvním setkání s určitým patogenem je reakce našeho imunitního systému poměrně pomalá. Při dalším setkání se stejným patogenem už je ale náš imunitní systém schopen zareagovat mnohem rychleji i razantněji. A přesně na tomto principu, tedy na paměti imunitního systému, je založeno očkování. Obecně lze říci, že přehnaná čistota a sterilita či přemíra antibiotik, zejména na začátku života, vývoji našeho imunitního systému nesvědčí. I zde totiž platí pořekadlo: Co se v mládí naučíš...
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi představuje vyšší riziko infarktu i jiných zdravotních komplikací. Při ovlivňování úmrtnosti na onemocnění srdce a cév je však prevence účinnější než léčba. Kromě životního stylu jsou důležité i pravidelné kontroly u lékaře. Toto onemocnění se netýká pouze starších lidí.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, jsme-li svědky kolapsového stavu. Je zde ukázán postup resuscitace, masáže srdce, umělého dýchání i zavolání záchranné služby.
Co je horská služba, jak funguje záchrana na horách a jak se máme chovat, abychom horskou službu nepotřebovali.
Pořad popisuje, jak předcházet úrazům především v horských oblastech.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.