Následující video vás zábavnou formou seznámí se základními informacemi o trávicí soustavě člověka. Dozvíte se, jak je trávicí soustava dlouhá a co se v ní děje se soustem potravy, které spolkneme. Jak je možné, že se nám do břicha vejde 8 metrů střev?
Pořad se zabývá parazity. Je vysvětleno, co je to parazit, jak žijí a jaké jsou druhy parazitů. Dále se řeší paraziti člověka a jaké nebezpečí pro člověka představují. Dozvíme se o parazitech středověkých i současných, o parazitech cizokrajných a o těch, kteří pomáhají léčit různá autoimunitní onemocnění. Ve videu jsou zmíněny také geny a DNA a je ukázán pokus, jak se extrahuje DNA z cibule.
Jak mohou našim buňkám škodit viry? Ve videu si objasníme, jak vypadá mechanismus napadení buňky virem. Virus je parazit a ke svému rozmnožování potřebuje někoho dalšího. K namnožení mu mohou pomoci například buňky našeho těla. Virům se může podařit proniknout do DNA našich vlastních buněk, informace v této "knihovně genů" přepsat a buňku donutit, aby se chovala podle potřeb viru a pomáhala mu v dalším množení.
Angína je akutní zánět krčních mandlí a hrdla. Jedná se o onemocnění převážně bakteriálního a virového původu, které se šíří formou kapénkové infekce. Jaké jsou příznaky angíny, jak ji můžeme diagnostikovat a jak se léčí?
Teorie sítí patří do rámce užité matematiky a zkoumá vztahy mezi objekty. Jak známo, existují vztahy mezi neurony v mozku, stejně jako mezi obchodními společnostmi. Teorie sítí studuje tak složité a vzájemně nesouvisející jevy, jako je například organizační chování, šíření drbů, internet, globální chování leteckých společností a mnohé další.
Angina pectoris se projevuje bolestí na hrudi a vzniká na základě přechodné nedokrevnosti srdečního svalu. Angina pectoris se nejčastěji projevuje při námaze nebo rozčílení. Při léčbě je důležitá úprava životního stylu, především omezení příjmu energie v potravinách a pravidelný pohyb. Podstatná je i psychická pohoda a relaxace.
O kyslíku a vlivu komplexu HIF (Hypoxia-inducible factors), který plní klíčovou roli při spotřebovávání kyslíku v našem těle. Komplex HIF zajišťuje, že je v našem těle vždy tak akorát kyslíku na správném místě. Při poruše HIF dochází k tomu, že buňky reagují na nedostatek kyslíku. To může vést ke změnám práce s kyslíkem v těle, k přílišnému zadýchávání se či například k horšímu hojení ran. Znalost komplexu HIF může pomoci i při boji s rakovinou.
Osteoporóza je metabolická kostní choroba projevující se úbytkem anorganické i organické části kosti a změnami její mikrostruktury. V podstatě jde o řídnutí kostí, které způsobuje jejich zvýšenou křehkost, a tedy i vyšší pravděpodobnost vzniku zlomenin. Kromě dědičného faktoru je pro její rozvoj podstatný hlavně věk.
Mladečské jeskyně sice nemají bohatou krápníkovou výzdobu, ale dochovala se zde primitivní jeskynní malba, unikátní památka na kromaňonce, kteří zde žili před 25–30 tisíci lety. Co ještě nám po nich zbylo?
Jak technologie pomáhají lidem s nemocemi a úrazy? Věděli jste, že technologie pomáhají už dnes lékařům při operování pacientů a že díky virtuální realitě můžeme léčit i strachy a fobie? A podívejme se také, jak se dá fungovat s bionickou rukou.
Věstonická venuše představuje jeden z nejzajímavějších archeologických nálezů na našem území. Její světová unikátnost pak spočívá nejen v její jednoduchosti a síle jejího výrazu, ale i ve skutečnosti, že se jedná o nejstarší známou venuši z vypálené hlíny.
Nanočástice mají ohromnou škálu využití, například při čištění podzemních vod, ve zdravotnictví, nebo na výrobu supravodičů, díky kterým může levitovat malé autíčko i celý vlak. Nanočástice železa mohou hořet, nebo také vyčistit experimentálně zabarvenou vodu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.