01:29
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Vysvětlení principu i užitku fotosyntézy. Přeměna oxidu uhličitého a vody na cukr a kyslík probíhá v rostlinách za pomoci zeleného barviva – chlorofylu. Bez tohoto procesu by na Zemi neexistoval život v dnešní podobě.
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Lístky šalvěje pomáhají od nepaměti při nachlazení, jako vůně, dezinfekce prostoru, či lék na dlouhověkost nebo odpuzování molů. Jak upravit šalvěj, na které neduhy pomáhá a jak ji využít v kuchyni?
Pořad ukazuje fáze lidského života od narození až po smrt.
Pořad popisuje, jaké druhy vody jsou na našem trhu dostupné, jakou vodu pít a jaké se naopak vyvarovat. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi o tom, jak dodržují pitný režim. Následují rozhovory s lékaři, kteří popisují, jaké vodě dát přednost z hlediska jejího složení.
Pořad popisuje, jaké nemoci plic se u nás vyskytují a jak se dají léčit. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří měli problémy s plícemi i z důvodu svého zaměstnání a někteří z nich podstoupili transplantaci plic. Následují rozhovory s lékaři.
Jak se chovat a co nedělat v případě, že se nachladíme, a jak nachlazení předejít? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zaujal vědecký svět unikátními snímky rostlin. Pomocí elektronového mikroskopu lze vidět podivuhodné tvary mikrosvěta, například semena rostlin. Dozvíte se také, jak je třeba objekt před snímáním upravit.
Proč pšenice vypadá zrovna tak, jak vypadá? A proč zrovna tahle kdysi planá tráva dnes krmí celou planetu? Naštěstí ji naši předci před 10 000 lety objevili a začali pěstovat. Postupným dalším šlechtěním vznikla její dnešní podoba.
Šafrány patří mezi jarní cibuloviny. Z jedné cibulky vyrůstá v únoru a březnu několik květů. Po odkvetení se cibulka zatáhne. Rozmnožuje se cibulkou a semínkem. Šafrán nebo krokus pochází z Alp a v české přírodě roste jen na velmi málo lokalitách, kde si ho váží jako rodinného stříbra. Ne nadarmo se říká, že je něčeho jako šafránu…
V ukázce jsou představena mláďata lišek a ježků. Z dalších živočichů se jedná o drozda, ptáka často se vyskytujícího v doubravách a bučinách. Mezi rostliny představené v této ukázce patří léčivý a zároveň jedovatý náprstník často rostoucí v lese a tráva suchopýr vyskytující se na horských podmáčených loukách.
13 174
740
4 495
1 238
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.