04:40
Čápi se odjakživa těšili lidské přízni. Symbolizují jaro a říká se, že nosí děti. Čáp bílý není tak vzácný jako čáp černý. Pár, o kterém si povíme, obýval dlouho hnízdo na starém dubu. Pojďme se podívat za čapí rodinou!
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Čápi přetáčejí svá vejce. Špačci krmí mláďata. Vlaštovky dokončují hnízdo.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Přilétá čapí samec, opravuje hnízdo a čeká na samičku. Poštolčí samec hledá místo pro hnízdění, vyhlíží poštolku. Špačci své námluvy pozdrželi. Přilétá první vlaštovka.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Poštolčí samička snáší vejce, sameček shání potravu. Špačci si staví hnízdo. Čápi své loňské hnízdo stále opravují.
Věděli jste, že lišejník je nejpomaleji rostoucí organizmus? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Věděli jste, jaká lidová označení se používají pro koniklec luční? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Čápi sedí třetí týden na vejcích. Špaččí mláďata se vylíhla, rodiče je krmí housenkami a larvami.
Kraj přikryla sněhová peřina a všechno utichlo. Jak tráví mladá vydra zimu na řece Křemelné? Kde hledá potravu?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku třídit živočichy podle vnitřních i vnějších znaků. Všechno, co víme, se pokusíme utřídit do systému. Budeme hledat společné znaky jednotlivých skupin.
Život komára není ale vůbec jednoduchý. Ve všech svých vývojových stadiích má kolem sebe řadu přirozených nepřátel, a tak se mnoho z těch, kteří se někde ve vodní tůni narodili, dospělosti nedočká. Tvoří tedy významnou součást potravního řetězce a jeho existence tak dostává důležitý smysl.
Víte, že se jedna z největších orchidejí Evropy dožívá více než 80 let? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Pojďme se společně zatoulat s kamerou do místa poblíž Rokycan, kde se nachází na 50 hektarech soukromá přírodní rezervace, kterou obývá především zubr evropský. Samec zubra se na rozdíl od samice nemůže přidat k jiné skupině, ale musí založit svoji vlastní. To se mu díky Mezinárodní organizaci pro zachování zubra a organizaci Česká krajina podařilo a zubři evropští se již v naší krajině začínají zabydlovat.
Věděli jste, jak dlouho se vyvíjí larvy tesaříka ve starých dubech? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďme se společně podívat na video o dějinách evoluce, které znamenají také dějiny neustálého boje. Boj tady byl už od pradávna. V přírodě každý malý i velký musí přežít. Zvířata vždy bojovala o potravu, ale také o to, aby se sama nestala potravou. Jak na to reaguje evoluce? Jaké jsou důvody pro to, že máme tendenci rozdělovat své okolí na my a oni?
Věděli jste, že většina našich ptáků se na zimu stěhuje do teplých krajin? A takové stěhování, to není jen tak. Ptáci musí překonat někdy i tisíce kilometrů, během kterých opustí evropský kontinent a přesídlí na čas do Afriky. Jak je možné, že takovou cestu dvakrát do roka zvládnou? A co se stane, když se nestihnou dostat do cíle včas?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.