01:03
Seznamte se největším evropským šplhavcem a lékařem stromů, jak je datel černý právem označován. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Koňadra je naší nejznámější sýkorou. Je největším a také nejrozšířenějším evropským druhem tohoto rodu; jen v České republice žije koňader několik milionů. Pro svoji všeobecnou známost tak může být dobrým modelovým druhem pro výuku tématu ptáci.
Brhlík je jeden z našich drobných lesních pěvců. Obratně šplhá po kmenech a větvích stromů, velmi často i hlavou dolů. Brhlíci hnízdí v dutinách stromů nebo rozvěšených ptačích budkách; pokud se jim zdá vletový otvor obydlí příliš veliký, dovedně si ho dozdí směsí bláta a vlastních slin.
Víte, kde na našem území můžete potkat vzácné šplhavce? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Brukvovitá zelenina čítá mnoho druhů, patří mezi ni např. brokolice nebo květák. Jen v České republice se jich pěstuje na 150 druhů. Brukve jsou bohaté na vitamíny a minerály, čímž velmi prospívají našemu zdraví.
Vosy jsou dravci a velmi obratní letci. Mají krásné odstrašující zbarvení, které jiný hmyz napodobuje. Jsou jedinečné stavbou hnízd (druh vosy můžeme poznat podle tvaru hnízda) a svým sociálním životem.
Velké bílé prase je nejrozšířenějším plemenem chovaným na celém světě. Chov prasat je důležitý především pro produkci masa a sádla. Nově je produkce výkalů prasat využívaná v bioplynových stanicích na spalování a tím na výrobu elektřiny. Medicínský výzkum se zaměřuje na transplatace a zde má své místo využití orgánů prasat.
Věděli jste, že lejsek malý odlétá do teplých krajin už v červenci? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Pojďme se společně podívat, jak se líhne motýl. Když kůže za hlavou kukly praská, kuklení začíná. Čerstvá kukla, která na povrchu ztuhne, se postupně se vybarví. Obal kukly v hlavové části praská a vylézá motýl. Z housenky se tedy stává kukla a z ní krásný motýl.
Zkuste poměřit síly se zvířaty v originálních disciplínách. Co třeba soutěž o nejhlasitějšího živočicha? Nebo zkusíte porovnat zrak s těmi nejlepšími dravci? Na závěr si můžete zazávodit ryze zvířecím stylem, ale nebuďte smutní, pokud nezvítězíte. Koneckonců my lidé máme jiné přednosti.
Věděli jste, že v České republice najdete největší propast ve střední Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Severní Aljaška je typickou ukázkou arktické a subarktické oblasti. Jaké rostliny patří do tajgy? Co znamená pojem tundra? A co ukrývá permafrost?
Věděli jste, že samička kudlanky nábožné většinou samečka po páření nepožírá? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Anička a Hubert se dostanou do cirkusu. Kouzelník Antonio proměnil Aničku na krasojezdkyni a Huberta na paňácu. Všem se představení líbilo, ale kouzelník práskal bičem stále rychleji. Dětem na pomoc přispěchal přítel velbloud. Zmizel pan Antonio, zmizel klobouk, jen Anička, Hubert a velbloud zůstali.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Dnes se zaměříme na ptačí kamarády. Víte, proč jsou ptáci v přírodě nenahraditelní? Jak jim můžeme pomoci? Co můžeme nabídnout ptákům do krmítka a kam ho umístit? O tom všem si budeme povídat s kamarádkou žížalou.
Pořad nás seznamuje o vybraných druzích bobulovitého ovoce: borůvkách, jahodách, angreštu a malinách. Informace o tom, jak se jmenují keře, na kterých tyto plodiny rostou, jak vypadají a jak ovoce chutná.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.