01:07
Od doby, kdy člověk přišel do této oblasti, ji postupně přetváří. Výsledkem je cenná kulturní krajina malebného Českého ráje, prvního velkoplošně chráněného území v Česku.
Věděli jste, že v České republice najdete největší propast ve střední Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Koněpruské jeskyně jsou největším komplexem krasových jeskyní v Čechách a ukrývají různé krápníkové útvary. Podíváme se blíže na typy krápníků, jejich růst a vznik. Přiblížíme si další jeskynní útvary a minerály i nálezy, které zde odborníci v průběhu let objevili.
Největší podzemní jezero najdeme v Bozkovských dolomitových jeskyních v severovýchodních Čechách. Ty nabízejí i překrásnou krasovou výzdobu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jedinečnou stavbou na území České republiky je určitě televizní vysílač Ještěd. Projekt architekta ing. Karla Hubáčka je originální svým tvarem jednodílného rotačního hyperboloidu, který plynule navazuje na vrchol hory a působí jako její prodloužená část. I proto se vysílač na Ještědu stal národní kulturní památkou. Televizní vysílač je pouze jednou součástí celé stavby, která původně vznikla jako hotel. Více se dozvíte z naší reportáže.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se s žáky 4. ročníku povídat o hlavním městě ČR. Prozkoumejme pražská místa. Navštivme nejen divadla, muzea, obchodní domy, ale i památky a zábavní centra. Kterou pražskou památku máte nejraději?
Věděli jste, že díky železné oponě se v našem pohraničí zachovala řada vzácných rostlin a živočichů? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Máme na planetě Zemi více slané nebo sladké vody? Existují moře i uvnitř pevniny? Proč odborníci sledují, jestli se mění slanost vody v oceánu? Víte, že Mariánský příkop je nejhlubší místo pod vodní hladinou na světě?
Robůtek Kit a pan Baterka využijí na své cestě mořské proudy. Silné proudy je ale rozdělí - zatímco Kit pluje na sever k ledovcům, pan Baterka pluje teplým proudem zpět na kosmodrom. Jak to dopadne? Více o mořských proudech se dozvíte ve videu z Kosmixu: Pod hladinou.
Formou animovaného rozhovoru mezi Zemí a Měsícem se děti seznámí s tím, jak vypadá jejich povrch.
Někteří lidé se bouřky bojí, někteří ji rádi z bezpečí domova sledují. Jak vlastně vzniká? Jak poznáme, kolik kilometrů je bouřka od nás? A co dělat, když nás bouřka zastihne venku? Podívejte se na video, které odpovídá na všechny tyto otázky.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 1. ročníku podívat na pole. Řekneme si, co na poli roste a proč to pěstujeme. Také si představíme živočichy, které můžeme na poli pozorovat. Na závěr si ukážeme, jak vytvořit zvířátko pouze ze zeleniny.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 1. ročníku podívat, jak to vypadá v lese. Ukážeme si rostliny a stromy, které rostou v našich lesích a seznámíme se s živočichy, kteří se v nich vyskytují. Na závěr se naučíme, jak vyrobit medvídka z ručníku.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Mohelenská hadcová step leží na dohled od jaderné elektrárny Dukovany. Hadec je hornina, která výborně akumuluje teplo, proto jsou skály v létě až od 20 stupňů teplejší než okolí. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.