01:07
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Víte, čemu se říká Perla Šumavy? Chalupské slati v údolí Vydřího potoka, nedaleko od Borové Lady. Navštivte s námi největší rašelinné jezírko u nás. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Věděli jste, že u nás najdete největší skalní most v Evropě? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďme se společně zatoulat s kamerou do Krajiny břidlice a dozvědět se opět něco zajímavého. Navštívíme Flascharův důl, kde nám vysvětlí, jak taková břidlice vznikala a na co se používá. Věděli jste, že vytěžený materiál právě z tohoto dolu byl použit na střechu našeho Národního divadla a dalších významných budov v Evropě? Slyšeli jste pojem břidlicové tabulky, ale nedokázali jste si je představit? Víte, kdo je patronkou všech horníků? Odpovědi nejen na tyto otázky zjistíte ve videu.
Věděli jste, jak loví larva mravkolva mravence? Dravé larvy mravkolva vytvářejí v písku nálevkovité pasti, do kterých chytají svou kořist – mravence. Ti z této důmyslné pasti nemají šanci uniknout. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Když děti učí telka! Pojďte společně s žáky 1. ročníku oslavit Den Země. Povíme si o tom, jak bychom se měli správně chovat v lese. Ukážeme si, jak vypadají hmyzí domečky a co všechno můžeme udělat pro naše nejmenší živočichy. Na závěr si předvedeme optické kouzlo s vodou.
V Broumovském výběžku najdete nejrozsáhlejší pískovcová skalní města Evropy. Přijeďte prozkoumat labyrinty chodeb, jezírek a vodopádů a navštivte Adršpašsko-teplické skály. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
„Krkonoše jsou závratě z výšek.“ Jak závratně krásné Krkonoše jsou, zjistili na svém putování i medvědi. Nejdříve si pohráli s borovicí kleč, která roste pouze ve vysokých horách. Pak si užívali v různých říčkách a pramenech a uchvátil je pohled na krkonošské chalupy. Zaujal je také pramen Labe, u kterého zjistili, jakými všemi městy tato řeka protéká. Samozřejmě nemohli minout ani Mumlavské vodopády. Zajímá vás, jakým kamenům se říká hrnce?
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, jaké jsou anglické názvy našich sousedních států. Jak se řekne anglicky vlajka a jak vypadá ta naše? Určíme hlavní město České republiky a vyjmenujeme naše pohoří. Představíme si některé významné české spisovatele a hudební skladatele.
Už jste někdy viděli les napadený kůrovcem? Pojďte se podívat, co takový malý brouček dokáže napáchat za škody. Dozvíte se, jak se dá s takovým lýkožroutem smrkovým zatočit a co našim lesům pomáhá zvládnout jejich nájezdy. Kácet, nebo nekácet? Co si myslíte vy?
Co je to krajina? Jaké typy krajiny známe? A jak ji můžeme zakreslit? Moudronos nám ukáže mapy, seznámí nás s podnebím, počasím i s teplotami. Podíváme se na řeky a dozvíme se, jak můžeme o krajinu kolem sebe pečovat.
Kamenná moře, tedy zvětralé útvary hornin, najdete v údolí Dyje. Nedaleko Vranova můžete obdivovat skalní sruby nebo věže. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Králický Sněžník je opravdu mimořádná hora, teče z ní voda do tří stran, ke třem mořím. To ale není její jediná zajímavost. Hora je dominantou stejnojmenného pohoří a její příroda je neobyčejně rozmanitá. Výrazná je tu například přirozená hranice lesa a bezlesí, kterou neurčil člověk. Rostou tu vzácné alpské byliny. Přísnou ochranu vyžaduje hned několik místních biotopů.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.